Birmingham. Ostapenko z drugim tytułem na trawie

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.wtatour.com, foto: AFP

Dwie najwyżej rozstawione tenisistki spotkały się w niedzielnym finale turnieju WTA 250 w Birmingham. Końcowy triumf w pojedynku między Barborą Krejcikovą oraz Jeleną Ostapenko odniosła niżej notowana Łotyszka dla której to pierwszy tytuł mistrzowski w tym sezonie.

Reprezentantka naszych południowych sąsiadów oraz tenisistka z Rygi dotychczas spotykały się sześciokrotnie i lepszy bilans ma Ostapenko, ktora przed niedzielnym finalem miała na koncie cztery wygrane pojedynki z Czeszką. W ostatnią niedzielę czerwca dorzuciła piątą wygraną, podwyższając stan bezpośredniej rywalizacji na 5:2.

Premierowa partia to niemoc tenisistek odbierających serwis. Żadnej z pań nie udało się przełamać podania rywalki, a w sumie zawodniczki miały trzy takie okazje. W „dogrywce” jako pierwsza przewagę uzyskała Ostapenko, która wyszła na prowadzenie 4-2. Jednak dopiero za czwartą szansą zdołała zakończyć tę część spotkania, wcześniej broniąc jednej piłki setowej. Drugiego seta bardzo dobrze rozpoczęła Łotyszka, która już w gemie otwarcia odebrała podanie rywalce. Kolejnego breaka dołożyła w piątym gemie, aby po chwili wyjść na prowadzenie 5:1. I gdy wydawało się, że pojedynek za chwile dobiegnie końca, turniejowa „jedynka” zaczęła odrabiać straty i doprowadziła do stanu 4:5. Jednak dziesiąty gem okazał się ostatnim.

Wygrywając imprezę w Birmingham Ostapenko sięgnęła po szósty tytuł mistrzowski w karierze. Jest to również pierwszy wygrany turniej w tym roku, a drugi na nawierzchni trawiastej. Poprzednio na kortach na których rywalizacja trwa najkrócej w roku Łotyszka triumfowała w 2022 roku w Eastbourne.


Wyniki

Finał

Jelena Ostapenko (Łotwa, 2) – Barbora Krejcikova (Czechy, 1) 7:6(8), 6:4