Nadal o Federerze: To jest rywalizacja, ale także przyjaźń

/ Dominika Opala , źródło: www.tennisworldusa.org /własne , foto: AFP

Roger Federer i Rafael Nadal stworzyli jedną z najbardziej intensywnych rywalizacji w historii sportu w ogóle. Stoczyli ze sobą 40 pojedynków, z czego aż 9 to finał wielkoszlemowe. Szwajcar i Hiszpan zajmowali pierwsze i drugie miejsce w rankingu ATP bez przerwy od lipca 2006 do sierpnia 2009. Są jedynymi tenisistami w historii, którzy skończyli 6 sezonów na pierwszych dwóch miejscach w klasyfikacji. 

Roger Federer i Rafael Nadal to jedni z najwybitniejszych tenisistów w historii, o ile nie najwybitniejsi. Stoczyli ze sobą wiele niezapomnianych meczów, przede wszystkim w turniejach najwyższej rangi. Finał Wimbledonu 2008 z ich udziałem nazywany jest przez wielu ekspertów jako najlepszy pojedynek w historii tenisa.

Dodatkowym aspektem tej rywalizacji jest liczba tytułów wielkoszlemowych. Szwajcar posiada ich 20, natomiast Hiszpan tylko o jeden mniej. Niewykluczone, iż tenisista z Majorki wyrówna ten rekord już w tym roku podczas Roland Garros.

Jednak ich relacja wykracza poza kort tenisowy i rywalizację sportową. W niedawnym wywiadzie dla CBS46 Nadal przyznał – Mamy świetną wspólną historię. Nasze kariery są już długie i mierzyliśmy się w najważniejszych turniejach od bardzo długiego czasu. Jednocześnie udało nam się stworzyć wiele pozytywnych rzeczy w celach dobroczynnych – mówił Hiszpan. – Oczywiście, jest między nami rywalizacja, ale także jest przyjaźń. 

Fani i kibice mogą to zauważyć zarówno podczas Laver Cup, ale również w wypowiedziach samych tenisistów, którzy zawsze wypowiadają się o sobie z szacunkiem i tworzą przyjacielską atmosferę w czasie spotkań pokazowych.