Switolina lepsza od Sakkari

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Elina Switolina wyrównała swój najlepszy rezultat w Wimbledonie, awansując do czwartej rundy. Ukrainka w trzech setach pokonała Marię Sakkari. Z turnieju odpadła Caroline Wozniacki. Od Dunki lepsza była Shuai Zhang.

Niewiele brakowało, a Elina Switolina pożegnałaby się z tegorocznym Wimbledonem już w drugiej rundzie. Margarita Gasparian była bliska wyeliminowania Ukrainki, jednak wtedy przydarzyła jej się kontuzja. Tenisistka z Odessy wykorzystała szansę i w piątek, po zaciętym meczu, awansowała do 1/8 finału. Tym samym wyrównała ona swój najlepszy wynik na kortach Wimbledonu. W 2017 roku również dotarła do czwartej rundy.

Spotkanie lepiej rozpoczęła Maria Sakkari. Greczynka wyszła na prowadzenie 3:1, jednak od tego momentu pojawiło się w jej grze więcej błędów. To ona kreowała wymiany, była bardziej aktywną tenisistką, ale to wiązało się też z psuciem piłek. Tym samym Switolina wygrała pięć gemów z rzędu i zapisała partię otwarcia na swoje konto.

Początek drugiej odsłony także należał do Sakkari, która wygrała pierwsze trzy gemy. Switolina wzięła się za odrabianie strat i zdołała doprowadzić do wyniku 2:3. Greczynka nie powtórzyła jednak błędu z pierwszego seta i utrzymała przewagę przełamania. Taka sytuacja trwała do stanu 5:4 dla 23-latki z Aten. Wtedy Ukrainka odrobiła straty, wyszła na prowadzenie 6:5 i miała dwie piłki meczowe. Nie była jednak w stanie zakończyć spotkania i losy seta rozstrzygnął tie-break, który zdecydowanie należał do Sakkari.

Wydawało się, że to zawodniczka rozstawiona z „31” będzie w lepszej formie psychicznej po wyrównaniu stanu meczu, ale to Switolina lepiej rozpoczęła decydującą rozgrywkę i wyszła na prowadzenie 3:1. Tej przewagi nie oddała już do końca spotkania. Greczynka miała jeszcze kilka szans na odrobienie start, ale turniejowa „ósemka” pozbawiła ją nadziei. Za siódmą piłką meczową Switolina dokończyła dzieła i zameldowała się w drugim tygodniu Wimbledonu.

Powodów do radości nie miała za to Caroline Wozniacki. Dunka uległa Shuai Zhang w dwóch setach. Chinka rozegrała kolejne solidne spotkanie i sprawiła następną niespodziankę. W pierwszej rundzie wyeliminowała Caroline Garcię.

Początek pojedynku tego nie zapowiadał, gdyż to Wozniacki prowadziła 4:0. Od tego momentu jednak to Zhang czuła się na korcie pewniej i dominowała. Wygrała sześć gemów z rzędu i zapisała seta na swoje konto. Taki obrót spraw podciął skrzydła Dunce, którą zaskoczyła dyspozycja Chinki. 30-latka z Tiencina szła za ciosem. Grała ofensywnie, a co ważniejsze skutecznie. Tym samym w drugiej partii oddała rywalce dwa gemy i pierwszy raz w karierze zagra w czwartej rundzie Wimbledonu. Przed startem tegorocznej edycji Zhang nie wygrała meczu w turnieju głównym londyńskiego szlema.