100 lat temu urodził się Bohdan Tomaszewski

/ Redakcja , źródło: Fundacja Bohdana Tomaszewskiego, foto: Fundacja Bohdana Tomaszewskiego

Sto lat temu, 10 sierpnia 1921 roku, urodził się wybitny dziennikarz Bohdan Tomaszewski. W dniu tego pięknego jubileuszu prosimy o chwilę zadumy.

Bohdan Tomaszewski to najlepszy sportowy dziennikarz XX wieku, dżentelmen i intelektualista, piewca historii i kultury. Urodził się w Warszawie i za młodu z powodzeniem grał w tenisa. „Lubiłem chodzić do siatki, bo ten mój młodzieńczy, naiwny tenis polegał w dużej mierze na dobrym woleju. Miałem też niezły serwis. Ale brakowało mi siły fizycznej: byłem za smukły i za wysoki” – oceniał krytycznie, choć odbijał naprawdę nieźle. Przed wojną został mistrzem Polski kadetów w singlu i mistrzem Polski juniorów w deblu. W 1944 roku wziął udział w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz AK (ps. „Mały”). Jako reporter relacjonował 12 igrzysk olimpijskich, mistrzostwa świata i Europy. Komentował wiele dyscyplin, przede wszystkim ukochany tenis. Jego charakterystyczny głos przykuwał do radioodbiorników, później telewizorów, rzesze kibiców. Pisał też książki, artykuły i felietony. Otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 27 lutego 2015 roku.

 Jako Fundacja Bohdana Tomaszewskiego chcielibyśmy – jak co roku, zwłaszcza z okazji jubileuszu – zaprosić na międzynarodowy turniej tenisowy dla młodzieży Bohdan Tomaszewski Cup 2021, który zwyczajowo miał odbyć się na kortach Legii Warszawa, ukochanego klubu Redaktora. Niestety, to bolesna decyzja, tegoroczna edycja została odwołana. Powodem jest pandemia koronawirusa, która dziesiątkuje świat i wypacza rywalizację sportową, bo nie wszyscy chętni mogliby wystąpić na kortach w walce o punkty do rankingu i replikę mosiężnego pucharu z 1968 roku. Turniej to duża impreza rozgrywana pod auspicjami Tennis Europe: ostatnim razem przyjechali do nas młodzi zawodnicy z 17 państw, co teraz stanowiłoby zbyt duże ryzyko dla nich samych i osób towarzyszących.

Ponad 50-letnia historia czyni Bohdan Tomaszewski Cup najstarszym turniejem w Polsce i największym w tenisie młodzieżowym. Chwalimy się znamienitą zwyciężczynią: Agnieszką Radwańską, finalistką Wimbledonu i czołową tenisistką świata, która w 2004 roku wygrywała u nas grę pojedynczą i podwójną. Grała tutaj także Iga Świątek, aktualnie podbijająca światowe korty. To dowód, że warto się starać i dawać szansę polski talentom. Kolejną przesuwamy na przyszły rok i mamy wielką nadzieję, że wrócimy silniejsi podczas Bohdan Tomaszewski Cup 2022, czyli 53. edycji imprezy. Nie odkładamy rakiet i walczymy dalej, bo taki jest testament Redaktora.

Radosny dzień pozwala patrzeć w przyszłość z nadzieją. Z okazji setnego jubileuszu Fundacja Bohdana Tomaszewskiego planuje wydanie książki z felietonami Bohdana Tomaszewskiego, wystawę pamiątek w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki, także film dokumentalny o Redaktorze. O wszystkim będziemy informować, a dzisiaj świętujemy i wznosimy jubileuszowy toast dobrą kawą, którą Pan Bohdan tak lubił. Cześć Jego Pamięci!