13 lipca premiera dokumentu o liderkach rankingu WTA

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: WTA, foto: ATP

Unraveling Athena (w wolnym tłumaczeniu Poznając Atenę) – film dokumentalny poświęcony niektórym z liderek rankingu WTA – będzia miał w poniedziałek 13 lipca premierę w serwisach streamingowych w Europie. Za oceanem będzie go można obejrzeć dopiero 11 sierpnia.

Film Unraveling Athena został wyreżyserowany przez Francisa Amata, a prace nad nim zaczęły się już pięć lat temu. Składa się on przede wszystkim ze szczegółowych wywiadów z 20 tenisistkami, które na jakimś etapie swej kariery były liderkami singlowego bądź deblowego rankingu WTA. Na terenie Europy będzie go można obejrzeć w usłudze Amazon Prime.

Jak zapowiadają twórcy obraz ten jest „zasłużoną i interesującą celebracją kobiet, które wywalczyły zaszczytne miejsce w panteonie tenisowych mistrzyń”. Film ma pokazać „co to znaczy starać się przetrwać i przezwyciężyć porażki, by walczyć na nowo kolejnego dnia” i ma nieść lekcję „na temat sportu i życia”. Już w ubiegłym roku dzieło Amata zdobyło kilka nagród na różnych festiwalach.

Na przestrzeni 103 minut w filmie wypowiadają się Billie Jean King, Chris Evert, Martina Navratilova, Evonne Goolagong Cawley, Tracy Austin, Pam Shriver, Monica Seles, Arantxa Sanchez Vicario, Martina Hingis, Venus Williams, Justine Henin, Kim Clijsters, Ana Ivanović, Jelena Janković, Dinara Safina, Caroline Wozniacki, Wiktorija Azarenka, Angelique Kerber, Bethanie Mattek-Sands oraz Sania Mirza. Większość scen nakręcono w 2018 roku w Londynie, Paryżu, Madrycie, Los Angeles, Miami i Melbourne.

W filmie pojawia się imię Ateny, ponieważ była ona antyczną boginią taktyki, umiejętności, mądrości i strategii. W odczuciu reżysera odpowiada to rzeczywistym osiągnięciom tenisistek. „Tenisowe mistrzynie to prawdziwe bohaterki, które inspirująmiliony” – mówił Amat.

Poniżej można zobaczyć zapowiedź filmu.