19-latka tworzy historię

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: Peter Figura

Pierwszymi półfinalistkami turnieju Rogers Cup zostały Sofia Kenin i Bianca Andreescu. Amerykanka pokonała Elinę Switolinę, a faworytka gospodarzy wyeliminowała walczącą o fotel liderki światowego rankingu Karolinę Pliszkovą.

Jako pierwsze na korcie pojawiły się reprezentantka Stanów Zjednoczonych i Ukrainka. Spotkanie zdecydowanie lepiej rozpoczęła 24-latka urodzona w Odessie, która szybko odskoczyła na 4:0. Młodsza z tenisistek zdołała odrobić stratę jednego przełamania, ale przy wyniku 5:4 turniejowa „szóstka” serwowała, żeby zakończyć seta. Nie wykorzystała jednak tej okazji i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break, w którym górą była Kenin. W drugiej odsłonie pojedynku Switolina miała siedem szans, żeby odebrać podanie rywalce, ale żadnej z nich nie zamieniła na „breaka”. Z kolei młodsza rodaczka sióstr Williams wypracowała sobie tylko jedną taką okazję i ją wykorzystała, dzięki czemu po godzinie i 45 minutach mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Półfinałową rywalką Sofii Kenin będzie Bianca Andreescu, która wygrała czwarty z rzędu trzysetowy pojedynek w Toronto i wyrzuciła z turnieju Karolinę Pliszkovą. Na początku meczu Czeszka kompletnie nie mogła poradzić sobie z kombinacyjnie grającą rywalką i w pierwszej partii nie zdobyła ani jednego gema. W drugiej części meczu obraz gry zupełnie się zmienił. Zawodniczka naszych południowych sąsiadów ograniczyła liczbę niewymuszonych błędów, zaczęła dyktować tempo wymian i szybko doprowadziła do remisu. W decydującym secie walka była najbardziej wyrównana. Gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu aż do wyniku 4:4. W dziewiątym gemie przełamanie jako pierwsza zdobyła faworytka gospodarzy, która chwilę później zakończyła mecz przy pomocy własnego podania.

Bianca Andreescu została pierwszą Kanadyjką w historii, która awansowała do najlepszej czwórki turnieju Rogers Cup. Reprezentantka Kraju Klonowego Liścia pozbawiła również Pliszkovą szans na zostanie liderką światowego rankingu. Po turnieju w Toronto na to miejsce powróci Naomi Osaka.