3. kolejka LOTTO SuperLIGI – czas na pierwsze rozstrzygnięcia!

/ Bartosz Bieńkowski , źródło: , foto:

W 3. kolejce LOTTO SuperLIGI spotkają się liderzy grupy A – BKT Advantage Bielsko-Biała i PTP Łódź. W stolicy WKT MERA i Calisia Tennis Team Kalisz powalczą o przedłużenie zwycięskiej passy, a w Złotoryi i Bytomiu gra będzie się toczyć o zachowanie szansy na awans do FINAL FOUR.

 

Spotkanie Kolejki w Łodzi

W Spotkaniu Kolejki zmierzą się dwaj liderzy grupy A. Gospodarze, czyli PTP Łódź, to czarny koń tegorocznych rozgrywek, posiadający w składzie wybitnych czeskich tenisistów – Lukasa Rosola i Terezę Smitkovą oraz polskich specjalistów od gry podwójnej – Paulę Kanię-Choduń i Szymona Walkowa. W obu tegorocznych, wyjazdowych spotkaniach łodzianie wygrali w takim samym stosunku – 3:1. Najpierw z KT ROYAL Zielona Góra, a później z WKS Grunwald Poznań.

Tym razem skala trudności będzie znacznie większa. Przeciwko nim wystąpi zespół, którzy przez dwa sezony LOTTO SuperLIGI przegrał tylko jedno spotkanie, wygrywając obie edycje ligi. BKT Advantage Bielsko-Biała, bo o nim mowa, w sezonie 2024 zasygnalizował mistrzowskie aspiracje. W tegorocznym debiucie pokonał na wyjeździe groźny BAZALT ZTT Złotoryja 4:0, a później – na swoim terenie, ograł KT ROYAL Zielona Góra 3:1.

Wiemy, że w barwach BKT na pewno wystąpi w singlu kobiet Katarzyna Kawa, która zmierzy się w Meczu Dnia transmitowanym na Polsat Sport 1 o 12:30 z debiutującą w rozgrywkach Węgierką Fanny Stollar. Możliwe, że parę deblową utworzy Łukasz Kubot, który w beskidzkim klubie występował z dwoma różnymi partnerami w dwóch pierwszych spotkaniach ligowych.

 

W stolicy pojawi się wicemistrz

Ciekawie będzie również w Warszawie, gdzie zmierzą się dwa niepokonane zespoły w rozgrywkach. WKT Mera zagra po raz drugi z rzędu u siebie, a jej rywalem będą wicemistrzowie z zeszłego sezonu – Calisia Tennis Team Kalisz.

Stołeczna ekipa pauzowała w pierwszej kolejce, a w drugiej nie miała litości dla odmłodzonego Górnika Bytom, wygrywając bez straty punktu. W pojedynku singlowym kobiet debiutowała w barwach MERY szósta „rakieta” w kraju, reprezentantka Polski w Billie Jean King Cup Martyna Kubka, która wraz z innym, nowym nabytkiem WKT – wybitną deblistką Alicją Rosolską, stworzyła parę w grze podwójnej. Pierwszą męską „rakietą” MERY w tym spotkaniu był utalentowany Piotr Pawlak.

Na wygranej ścieżce po dwóch spotkaniach jest Calisia Tennis Team Kalisz. W obu zwycięskich pojedynkach pierwsze skrzypce grali czescy zawodnicy: Ivana Sebestova, Jiri Barnat czy Daniel Siniakow. Po łatwym, wyjazdowym zwycięstwie nad Górnikiem Bytom 4:0, w kolejnym starciu nieco więcej problemów sprawił im AZS TENIS Poznań, ugrywając jeden punkt (3:1).

 

Pojedynek na przełamanie

Spotkanie Górnika Bytom z KT GAT Gdańsk będzie typowym pojedynkiem na przełamanie. W obecnym sezonie żadna z ekip nie zaznała smaku wygranej. W gorszej sytuacji są gospodarze, którzy ponieśli już dwie porażki. Grając w bardzo odmłodzony składzie w pierwszej serii spotkań przegrali z wicemistrzem z ubiegłego roku – Calisią Tennis Team Kalisz 0:4. W drugiej kolejce ich rywalem był występujący na swoim terenie, wzmocniony kilkoma spektakularnymi transferami WKT MERA. Stołeczny zespół również nie miał problemów z pokonaniem bytomian bez straty punktu (4:0). Jeśli „Górnicy” marzą o włączeniu się do walki o turniej mistrzów, muszą w sobotę ugrać u siebie komplet punktów.

Również od porażki zaczął sezon KT GAT Gdańsk, ale w odróżnieniu od swoich sobotnich rywali nie miał powodów do wstydu. Spotkanie wyjazdowe z AZS TENIS Poznań inaugurowało tegoroczne rozgrywki i dostarczyło nie lada emocji. Po dwóch i czterech meczach na tablicy widniał wynik remisowy, a o ostatecznym rezultacie decydował pojedynek mikstów, w którym para „Akademików” – Filip Pieczonka/Anna Hertel pokonała duet gości Maciej Kos/Weronika Ewald 6:7(2), 6:2, 10-2.

 

Spotkanie o pierwsze zwycięstwo w sezonie

W Złotoryi zagrają dwa zespoły, które powalczą o pierwszą wygraną w tegorocznych rozgrywkach. Gospodarz – BAZALT ZTT Złotoryja na inaugurację ligi mierzył się na swoim obiekcie z aktualnym triumfatorem LOTTO SuperLIGI – BKT Advantage Bielsko-Biała i mimo ambitnej postawy uległ wyżej notowanemu rywalowi 0:4.

WKS Grunwald Poznań też przegrał na otwarcie sezonu. W starciu z rozpędzonym i naszpikowanym czeskimi gwiazdami PTP Łódź pokazał się z dobrej strony, ale przegrał 1:3. W drużynie „Wojskowych” pierwsze singlowe skrzypce grają dwukrotny laureat tytułu Enea MVP LOTTO SuperLIGI 2023 (2. i 6. kolejka) Jasza Szajrych oraz Xenia Bandurowska, wspierani przez czołowego, krajowego deblistę – Karola Drzewieckiego.

A kogo możemy spodziewać się na korcie w barwach ZTT? W pierwszej serii spotkań obserwowaliśmy jedną z ikon złotoryjskiej ekipy – Marcela Zielińskiego, który idzie w ślady swojego ojca, który był mistrzem Polski w tenisie w 1999 roku i również reprezentował dolnośląski klub. Pierwszą kobiecą rakietą była młoda Ewa Czapulak.

Dla obu zespołów to kluczowe spotkanie w walce o FINAL FOUR. BKT Advantage i PTP Łódź przewodzą grupie A z kompletem dwóch zwycięstw, dlatego tylko wygrana przedłuży szanse jednej z drużyn na udział w grudniowym turnieju mistrzów.

 

 

3. kolejka LOTTO SuperLIGI:

 

29 czerwca (sobota)

BAZALT ZTT Złotoryja – WKS Grunwald Poznań

KS Górnik Bytom – KT GAT Gdańsk

 

30 czerwca (niedziela)

WKT MERA – Calisia Tennis Team Kalisz

PTP Łódź – BKT Advantage Bielsko-Biała

 

 

Więcej informacji o rozgrywkach LOTTO SuperLIGI znajduje się pod adresem: https://sliga.org/ .

 

Sponsorem tytularnym rozgrywek jest marka LOTTO, której właścicielem jest Totalizator Sportowy.

 

 

***

 

Kontakt dla mediów

Michał Hasik

SuperLIGA S.A.

kom. 535 999 689

m.hasik@sliga.org