Abu Dhabi. Dreszczowce dla faworytek

Jelena Ostapenko i Anett Kontaveit to dwie rozstawione tenisistki, które jako pierwsze zapewniły sobie awans do drugiej rundy turnieju WTA 500 w Abu Zhabi. Jednak zarówno Łotyszce jak i Estonce zwycięstwa nie przyszły łatwo.

Po pierwszej w sezonie lewie Wielkiego Szlema do rywalizacji powoli wraca światowa czołówka kobiecego tenisa. W lutym panie zaprezentują się w Abu Zhabi i w Dubaju. Pierwsze mecze drabinki turnieju głównego imprezy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zostały rozegrane w w poniedziałek i nie brakowało emocji.

Jako pierwsze na kort centralny wyszły Jelena Ostapenko i Danielle Collins. W partii otwarcia Amerykanka prowadziła już 5:3. Łotyszka jednak wygrała cztery gemy z rzędu i objęła prowadzenie w całym spotkaniu. W drugiej odsłonie turniejowa „piątka” dwukrotnie przegrała swe podanie i losy spotkania rozstrzygnął trzeci set. W nim Ostapenko prowadziła 4:2, aby pozwolić rywalce wyjść na prowadzenie 5:4. Końcówka ponownie należała do tenisistki z Rygi, która wygrała trzy gemy z rzędu i zapewniła sobie awans do kolejnej rundy. W niej zmierzy się ze zwyciężczynią spotkania między Qinwen Zheng i Rebecą Marino.

Równie zacięte i pełne zwrotów akcji było spotkanie między Anett Kontaveit i Shuai Zhang. Estonka w pierwszym secie prowadziła już 3:0, aby przegrać sześć z kolejnych siedmiu rozegranych gemów. W drugiej odsłonie w ósmym i dziewiątym gemie miała po dwie piłki setowe, ktorych nie wykorzystała i losy seta przechyliła na swą stronę dopiero w tie-breaku. W decydującej odsłonie Kontaveit przełamała serwis rywalki w trzecim gemie i wypracowanej przewagi nie oddała już do końca. Chociaż w dziesiątym gemie musiała „gonić” wynik z 0:40. Ostatecznie wyszła z opresji obronną ręką, a następnie zakończyła spotkanie za pierwszą piłką meczową. Kolejną rywalką Estonki będzie Leylah Fernandez lub Shelby Rogers.

Jelena Ostapenko (Łotwa, 5) – Danielle Collins (USA) 7:5, 1:6, 7:5

Anett Kontaveit (Estonia, 7) – Shuai Zhang (Chiny) 4:6, 7:6(4), 6:4

Elise Mertens (Belgia) – Martina Trevisan (Włochy) 6:0, 6:2

Marta Kostiuk (Ukraina, WC) – Sorana Cirstea (Rumunia, WC) 6:2, 1:6, 6:2