Abu Dhabi. Rybakina z drugim tytułem mistrzowskim w sezonie

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.atptour.com, foto: AFP

Jelena Rybakina pokonała Darię Kasatkinę w niedzielnym finale turnieju WTA 500 w Abu Dhabi. Tym samym Kazaszka wygrała jedenasty mecz w tym sezonie i sięgnęła po drugi tytuł mistrzowski w 2024 roku.

Rok 2024 roku bardzo dobrze rozpoczął się dla trzeciej wówczas rakiety świata. W finale imprezy WTA 500 w Brisbane Rybakina pokonała Arynę Sabalenkę i sięgnęła po szósty w ogóle i trzeci na kortach twardych tytuł mistrzowski. Niewiele ponad miesiąc później Sklasyfikowana na piątym miejscu w rankingu tenisista nie miała sobie równych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie w drodze po tytuł straciła dwa sety w czterech spotkaniach.

Patrząc na bilans spotkań obu tenisistek ciężko było wskazać faworytkę. Panie przed niedzielnym finałem rywalizowały czterokrotnie i po dwa zwycięstwa odniosła każda z nich. Pierwsza partia spotkania w Abu Dhabi przebiegała jednak pod całkowite dyktando Kazaszki, która w niespełna 30 minut zakończyła premierową partię.

W drugiej odsłonie Kasatkina podjęła walkę. Po tym jak dwa pierwsze gemy powędrowały na konto serwujących, mieliśmy do czynienia z serią przełamań podania. Każda z pań dwukrotnie nie utrzymała swego podania i na tablicy wyników był rezultat 6:1, 3:3. Kolejną okazję do wyjścia na prowadzenie z przewagą serwisu uzyskała turniejowa „jedynka”, która przełamała podanie rywalki, wychodząc na prowadzenie 5:4. Gdy Rybakina prowadziła 30:0 i już tylko dwa punkty dzieliły ją od zakończenia spotkania, zaczął padać deszcz. Co prawda panie zagrały jeszcze dwie akcje, Kasatkina doprowadziła do stanu 30:30, ale trzeba było zejść z kortu. Przerwa nie trwała jednak długo. Panie wróciły do gry i Kazaszka wygrała dwa punkty, pieczętując swój końcowy triumf.

Niedzielna wygrała jest jedenastym wygranym spotkaniem Jeleny Rybakiny. To plasuje światową piątkę na drugiej pozycji w zestawieniu zawodniczek z największą liczbą wygranych spotkań. Więcej od pochodzącej z Moskwy zawodniczki ma tylko Jelena Ostapenko.

Z Abu Dhabi obie panie przenoszą się do Doha. W Katarze Rybakina jako rozstawiona tenisistka ma wolny los. Z kolei Kasatkina w poniedziałkowym meczu pierwszej rundy spotka się z Anastazją Pawluczenkową.


Wyniki

Finał:

Jelena Rybakina (Kazachstan, 1) – Daria Kasatkina (8) 6:1, 6:4