Abu Zabi. Brady i Vondrouszova nie dotrzymały kroku

Marketa Vondrouszova i Jennifer Brady to jedyne rozstawione tenisistki, które odpadły w czwartek z rywalizacji w turnieju Abu Dhabi Tennis Open. Czeszka nie zdołała pokonać Su-Wei Hsieh, z kolei Amerykanka okazała się słabsza od Tamary Zidanszek.

Sklasyfikowana na 24. miejscu w rankingu WTA tenisistka zza Oceanu miała udaną drugą część ubiegłego sezonu. W sierpniu w Lexington sięgnęła po pierwszy tytuł mistrzowski w karierze, a we wrześniu doszła do półfinału US Open. Takie wyniki sprawiły, że szkoleniowiec niespełna 26-letniej zawodniczki został nominowany do tytułu trenera roku przez WTA. Nagroda trafiła jednak w ręce Piotra Sierzputowskiego, a nie Michaela Geserera.

Nowego sezonu tenisistka z USA nie rozpoczęła udanie. W meczu pierwszej rundy lepsza od niej okazała się Tamara Zidanszek. Brady nie udało się wygrać, mimo że w pierwszej partii nie straciła nawet gema. W dwóch kolejnych odsłonach górą było Słowenka i to ona awansowała do drugiej rundy. W tej spotka się z Leylah Fernandez.

Z turniejem pożegnała się także Marketa Vondrouszova. Finalistka Roland Garros z 2019 roku wygrała pierwszego seta z Su-Wei Hsieh 6:3, a w trzeciej partii prowadziła 5:3. Tajwanka zdołała jednak przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Sprzymierzeńcem Czeszki w czwartek na pewno nie był serwis. 21-latka popełniła w całym spotkaniu jedenaście podwójnych błędów serwisowych.

Bez większych problemów, a na pewno bez straty seta, do drugiej rundy awansowały trzy najwyżej rozstawione tenisistki. Jako pierwsza promocję zapewniła sobie Sofia Kenin. Finalistka Roland Garros 2020 zacięty bój stoczyła zwłaszcza w pierwszym secie. Żadnej z zawodniczek nie udało się uzyskać przewagi przełamania i o losach partii decydował tie-break. W nim lepsza okazała się Amerykanka. W drugim secie urodzona w Moskwie tenisistka objęła prowadzenie 3:0. Co prawda Zhaoxuan Yang wygrała dwa kolejne gemy, ale od tej pory na korcie rządziła już tylko turniejowa „jedynka”, która wykorzystując szóstą piłkę meczową, zapewniła sobie awans do dalszych gier. Jej kolejną rywalką będzie Kirsten Flipkens.

Siedem gemów oddała rywalce Elina Switolina. W pierwszym spotkaniu między Ukrainką i AmerykankąJessicą Pegulą tenisistka naszych wschodnich sąsiadów przełamała rywalkę trzykrotnie i po osiemdziesięciu minutach mogła cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w sezonie.

– Bardzo się cieszę, że tu jestem i że udało mi się zwycięsko rozpocząć sezon. Warunki na korcie były dziś bardzo ciężkie. Wiatr bardzo utrudniał grę. Jest kilka rzeczy, które muszę poprawić przed kolejnym meczem, ale dzisiejszy występ zdecydowanie oceniam na plus – komentowała na gorąco wygraną Switolina.

Zmiana rywalki nie wybiła z rytmu Karoliny Pliszkowej. Była liderka rankingu pierwotnie miała się spotkać z Soraną Cirsteą. Jednak Rumunka musiała się wycofać z powodu kontuzji. W jej miejsce „wskoczyła” szczęśliwa przegrana z eliminacji Despina Papamichail. Pierwsza odsłona to gładka wygrana Czeszki, która dwukrotnie odbierając podanie rywalce, wygrała 6:2. W drugiej partii każda z pań straciła podanie po razie i losy seta i meczu rozstrzygnęły się w tie-breaku. W nim finalistka US Open 2016 była górą i wystąpi w kolejnej rundzie.

Pierwsza runda:

Sofia Kenin (USA, 1) – Zhaoxuan Yang (Chiny, Q) 7:6(4), 6:2

Elina Switolina (Ukraina, 2) – Jessica Pegula (USA) 6:4, 6:3

Karolina Pliszkova (Czechy, 3) – Despina Papamichail (Grecja) 6:2, 7:6(4)

Aryna Sabałenka (Białoruś, 4) – Polona Hercog (Słowenia) 7:6(5), 6:2

Garbine Muguruza (Hiszpania, 5) – Kristina Mladenovic (Francja) 6:2, 6:4

Jelena Rybakina (Kazachstan, 6) – Lucrezia Stefanini (Włochy, Q) 6:1, 6:3

Su-Wei Hsieh (Tajwan) – Marketa Vondrouszova (Czechy, 8) 3:6, 6:3, 7:6(3)

Katerina Bondarenko (Ukraina) – Yafan Wang (Chiny) 6:3, 3:6, 7:5

Heather Watson (Wielka Brytania) – Jodie Burrage (Wielka Brytania, LL) 4:6, 6:2, 7:5

Wiera Zwonariowa (Rosja) – Amandine Hesse (Francja, Q) 6:3, 6:4

Anastazja Gasanowa (Rosja) – Mona Barthel (Niemcy)  6:2, 6:4