Abu Zabi. Trudne losowanie Pliszkovej, Piter zagra w eliminacjach

/ Szymon Adamski , źródło: , foto:

Zawody WTA 500 w Abu Zabi zainaugurują zmagania tenisistek w 2021 roku.  Udział w nich wezmą cztery zawodniczki z czołowej dziesiątki rankingu: Sofia Kenin, Elina Switolina, Karolina Pliszkova i Aryna Sabałenka. Z kolei Katarzyna Piter spróbuje przedostać się do turnieju głównego przez eliminacje.

Zanim rozpocznie się rywalizacja w turnieju głównym, odbędą się dwustopniowe kwalifikacje. Wystartuje w nich Katarzyna Piter, jedyna reprezentantka Polski, która poleciała na turniej do Abu Zabi. Pierwszą rywalką poznanianki będzie Włoszka Jessica Pieri. Pojedynek rozpocznie się we wtorek około godziny 9 polskiego czasu. Zwyciężczyni w meczu o awans spotka się z lepszą z pary Anna Bondar – Jana Sizikowa.

Pierwsze mecze turnieju głównego odbędą się dzień później. Tenisistki poznały już swoje rywalki. Los nie sprzyjał rozstawionej z numerem trzy Karolinie Pliszkovej. Czeszka trafiła na Soranę Cirsteę, która trzy tygodnie temu wygrała turniej ITF 100 w Dubaju. Na dodatek Pliszkova przegrała z nią ostatnie starcie w październiku 2017 roku.

Utytułowana Czeszka trafiła do dolnej połowy drabinki razem z Eliną Switoliną, turniejową ,,dwójką”. Ukrainka rozpocznie zmagania w nowym sezonie od spotkania z Jessicą Pegulą z USA.

W górnej połowie drabinki najwyżej rozstawione są Sofia Kenin i Aryna Sabałenka. Szykująca się do obrony tytułu w Australian Open Amerykanka zmierzy się z kwalifikantką, natomiast Białorusinka powalczy z Poloną Hercog.

W turnieju głównym wystartują w sumie 64 zawodniczki. Choć na starcie nie brakuje zawodniczek z pierwszej dziesiątki rankingu WTA, to obsada wcale nie rzuca na kolana. Kwalifikacje ominęła chociażby Jamie Loeb, sklasyfikowana w połowie trzeciej setki rankingu.

Zwyciężczynię poznamy w środę 13 stycznia. Do wygrania jest 470 punktów i blisko 70 tysięcy dolarów. Z gry o tę stawkę w ostatniej chwili wycofała się Amanda Anisimova, tłumacząc tę decyzję przeziębieniem.