Abu Zhabi. Rybakina zmierza po drugi tytuł w sezonie

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.wtatour.com, foto: AFP

Jelena Rybakina i Daria Kasatkina wystąpią w niedzielnym finale turnieju WTA 500 w Abu Zhabi. Turniejowa „siódemka” w 1/2 finału pokonała Beatriz Haddad Maię. W meczu o tytuł spróbuje zatrzymać Jelenę Rybakinę, która w tym roku już raz świętowała turniejowy triumf.

Rok 2024 udanie rozpoczął się dla zawodniczki urodzonej w Moskwie. Podczas turnieju WTA 500 w Brisbane Rybakina oddała tylko trzy gemy w meczu finałowym przeciwko Arynie Sabalence i sięgnęła po szósty w karierze tytuł mistrzowski. Po niewiele ponad miesiąc od tamtego spotkania piąta tenisistka świata ponownie wystąpi w finale. Imprezy tej samej rangi co w Brisbane, ale rozgrywanej w Abu Dhabi.

Przepustkę do tego spotkania stanowiła sobotnia wygrana Rybakiny nad Ludmiłą Samsonovą. Po tym jak turniejowa „jedynka” wygrała partię otwarcia nie tracąc nawet gema w ciągu niespełna pół godziny gry, w drugiej odsłonie rywalka przejęła inicjatywę. Dwa przełamania sprawiły, że Samsonova wyszła na prowadzenie 4:1. Co prawda Rybakina zniwelowała stratę do rywalki do jednego gema, ostatecznie panie musiały rozegrać trzecią odsłonę. Ta miała podobny przebieg do drugiej. Z tą różnicą, że tym razem to wyżej notowana tenisistka prowadziła 4:1. Co prawda przegrała jeszcze gema, ale na więcej już rywalce nie pozwoliła i w niedzielę powalczy o drugi w tym roku tytuł mistrzowski.

Jej finałową rywalką będzie Daria Kasatkina. Zawodniczka z Toljatii o awans do finału walczyła z Beatriz Haddad Maią i podobnie jak w meczu Rybakiny z Samsonovą do rozstrzygnięcia, potrzebne były trzy sety. W premierowej partii turniejowa „siódemka” czterokrotnie wygrała gema serwisowego rywalki, a sama oddała podanie dwa razy i wyszła na prowadzenie w całym pojedynku. W drugiej odsłonie górą była Brazylijka. Trzecia odsłona okazała się niezwykle wyrównana. Każda z pań dwukrotnie oddała serwis rywalce i do wyłonienia zwyciężczyni potrzebny był tie-break. W nim Beatriz Haddad Maia wygrała tylko dwie akcje i pożegnała się z marzeniami o finale.


Wyniki

Półfinał:

Jelena Rybakina (Kazachstan, 1) – Ludmila Samsonova (8) 6:0, 4:6, 6:2

Daria Kasatkina (7) – Beatriz Haddad Maia (Brazylia, 6) 6:3, 4:6, 7:6(2)