Acapulco. De Minaur górą w finale

/ Jarosław Truchan , źródło: własne, foto: AFP

Alex de Minaur został zwycięzcą turnieju ATP 500 w Acapulco. W niedzielnym finale Casper Ruud nie dał rady Australijczykowi, który zwyciężył w dwóch setach.

Do tej pory panowie spotkali się dwukrotnie, lecz od długich lat ich tenisowe drogi nie przecinały się. Ruud wyszedł zwycięsko z ich pierwszego spotkania, podczas turnieju w Bradze w 2018 roku. Nieco ponad 12 miesięcy później reprezentanci Australii i Norwegii spotkali się podczas Next Gen ATP Finals. W meczu o nieco zmienionych zasadach górą okazał się de Minaur. Tenisiści zmierzyli się więc w Acapulco po ponad czterech latach przerwy. Stawka pojedynku była największa z możliwych – tytuł imprezy w Meksyku.

Na początku lepiej grał Australijczyk. Agresywna i skuteczna gra przy returnie dała mu szybkie przełamanie na 2:1. Później Ruud nie był w stanie odrobić straty. Norweg grał skutecznie przy własnym serwisie, lecz nie mógł zbliżyć się do de Minaura w trakcie jego podania. Tenisista rozstawiony w turnieju z „trójką” pozwalał Norwegowi na wygrywanie co najwyżej dwóch punktów w gemach. Po 53 minutach gry zawodnik z Antypodów wykorzystał pierwszą piłkę setową i wyszedł na prowadzenie w finale.

Drugą odsłonę meczu lepiej rozpoczął trzykrotny finalista imprez wielkoszlemowych. Ruud najpierw pewnie wygrał gema otwierającego partię, po czym wypracował sobie aż trzy break pionty z rzędu. Australijczyk bronił się przed utratą serwisu, lecz Norweg nie dał za wygraną. Radość tenisisty z Europy nie trwała jednak długo. Już w kolejnym gemie de Minaur odrobił stratę. Po chwili szansę na przełamanie ponownie dostał Ruud, lecz tym razem jej nie wykorzystał. W drugim secie walka była zdecydowanie bardziej zacięta. Po obfitującym w break pointy początku sytuacja uspokoiła się. Gemy padały łupem serwujących, lecz nie przychodziło im to łatwo. Większość z nich grana była na przewagi.

Podobnie było w siódmym, w którym de Minaur stanął przed drugą w secie szansą na odebranie serwisu rywalowi. Ruud ponownie nie zdołał wyjść z opresji i mocno skomplikował sobie drogę po tytuł. Po przełamaniu reprezentant Australii był ponownie niezagrożony przy podaniu. Dziewiąty tenisista świata nie oddał do końca przewagi. Już po pierwszym meczbolu mógł świętować tytuł w Acapulco.

To siódmy turniejowy triumf w karierze de Minaura. Z pewnością można uważać go za najcenniejszy, bowiem to pierwsza impreza rangi ATP 500 wygrana przez Australijczyka.

Alex de Minaur (Australia, 3) – Casper Ruud (Norwegia, 6) 6:4, 6:3