Acapulco. Pierwszy taki tytuł Zielińskiego i Nysa

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.atptour.com, foto: AFP

Jan Zieliński i Hugo Nys zostali najlepszym deblem tegorocznej edycji turnieju ATP 500 rozgrywanego w Acapulco. W meczu finałowym polsko-monakijski duet pokonał w dwóch setach parę Santiago Gonzalez/Neal Skupski.

Niezwykle miło pierwszy występ w Meksyku będzie wspominać duet finalistów Australian Open 2023. Polak i Monakijczyk zostali rozstawieni z numerem drugim i w drodze do sobotniego finału stracili dwa sety. W ostatnim meczu rywalizacji ich rywalem będzie najwyżej rozstawieni – Santiago Gonzalez i Neal Skupski. Ci nim wyszli na mecz finałowy, wszystkie mecze w Meksyku rozstrzygali w dwóch odsłonach.

Spotkanie finałowe bardzo dobrze zaczęła polska para, która przełamała rywali i wysunęła się na prowadzenie 3:0. Co prawda Gonzalez i Skupski wygrali kolejne trzy gemy i doprowadzili do wyrównania. Jednak przełamanie uzyskane przez Zielińskiego i Nysa w ósmym gemie okazało się kluczowe dla losów tej partii spotkania. Druga odsłona już była pod dyktando Polaka oraz Monakijczyka, którzy dwukrotnie przełamali rywali – w piątym oraz siódmym gemie – i mogli się cieszyć z czwartego wspólnego tytułu mistrzowskiego.

– To wiele znaczy. Zarówno dla mnie, jak i Hugo to bardzo długi czas poza domem. To dla nas pierwszy tytuł rangi ATP 500. Nie patrząc na wynik, był to naprawdę trudny mecz z faworytami miejscowej publiczności, Santiago i Nealem, którzy wygrywali tu już wcześniej – dodał Zieliński, dla którego to piąte deblowe trofeum w głównym cyklu.

Dla polskiego tenisisty Jana Zielińskiego jest to pierwszy tytuł mistrzowski na meksykańskich kortach. Jednak już w przeszłości kibice w Acapulco mieli szansę oklaskiwać triumf Polaka. W latach 2010,2013 oraz 2020 najlepszym deblistą (z różnymi partnerami) był Łukasz Kubot.

 


Wyniki

Finał:

J. Zieliński, H. Nys (Monako, 2) – S. Gonzalez, N. Skupski (Meksyk, Wielka Brytania, 1) 6:3, 6:2