Acapulco. Wang z premierowym tytułem

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Yafan Wang wygrała pierwszy w karierze turniej z cyklu WTA. W finale pokonała Sofię Kenin, mimo że przegrywała już 2:6, 0:2. Ostatecznie jednak to Chinka była górą w tym starciu, triumfując 2:6, 6:3, 7:5.

Yafan Wang nigdy wcześniej nie była w finale imprezy WTA. W Acapulco natomiast zadebiutowała zarówno w meczu o mistrzostwo, jaki i w roli triumfatorki.

To był pierwszy pojedynek pomiędzy tymi tenisistkami. Sofia Kenin, mimo że młodsza, była bardziej doświadczona i miała już na koncie zwycięstwo w turnieju WTA, więc to ona była faworytką. Kort jednak wszystko zweryfikował i okazało się, że to Amerykanka nie wytrzymała presji w najważniejszych momentach.

Tegoroczna triumfatorka Hobart International rozpoczęła spotkanie rewelacyjnie. Już w gemie otwarcia przełamała rywalkę, a potem dołożyła kolejnego breaka w siódmym gemie. Kenin grała odważnie, popełniała mało błędów i kontrolowała sytuację na korcie, z kolei Chinka nie mogła polegać na swoim najlepszym zagraniu – forehandzie.

20-latka urodzona w Moskwie kontynuowała dobrą grę na początku drugiej partii. Wyszła na prowadzenie 2:0 i wydawało się, że walka o tytuł jest już przesądzona. W tym momencie przyszedł jednak słabszy okres gry Kenin, co stopniowo wykorzystywała Wang. Tenisistka z Nankinu najpierw odrobiła straty, by za chwilę ponownie dać się przełamać. Amerykanka znowu stanęła przed szansą skończenia pojedynku w dwóch setach, lecz i tym razem nie zdołała doprowadzić przewagi do końca. Przegrała cztery gemy z rzędu i o losach finału musiał zadecydować decydujący seta.

Niepowodzenie w drugiej odsłonie podłamało Kenin, która oddała podanie już w trzecim gemie, a Wang wyszła na prowadzenie 3:1. Jednak Chinka także poczuła presję przed zwycięstwem, przegrywając gema na swoim serwisie. Walka toczyła się wyrównanie aż do stanu 5:5. Wtedy to Kenin ponownie została przełamana, a 65. tenisistka na świecie nie wypuściła już tego z rąk i ostatecznie triumfowała 2:6, 6:3, 7:5, po ponad dwóch godzinach gry.

Yafan Wang w poniedziałek awansuje na 49. pozycję w rankingu WTA, co będzie jej debiutem w Top 50. Z kolei Sofia Kenin uplasuje się na 33. miejscu, najwyżej w karierze.


Wyniki

Finał singla:

Yafan Wang (Chiny) – Sofia Kenin (USA, 5) 2:6, 6:3, 7:5