Adelajda. Bencic finałową rywalką Świątek

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

W piątek Belinda Bencic po prawie trzech godzinach walki pokonała Cori Gauff i awansowała do finału turnieju WTA 500 Adelaide International. Szwajcarka o tytuł zagra z Igą Świątek.

Młodsza rodaczka Rogera Federera słabo weszła w mecz i na początku popełniała sporo niewymuszonych błędów. Amerykanka potrafiła to wykorzystać. Odebrała podanie rywalce już w drugim gemie, dzięki czemu wyszła na prowadzenie 3:0 i 4:1. Bencic w porę opanowała jednak sytuację na korcie. W siódmym gemie odrobiła stratę „breaka” i wyrównała na 4:4. Później gra toczyła się już zgodnie z regułą własnego serwisu i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce lepiej poradził sobie 23-latka słowackiego pochodzenie, która oddała przeciwniczce tylko dwa punkty i objęła prowadzenie 1:0 w meczu.

Drugą odsłonę meczu zdecydowanie lepiej rozpoczęła Bencic, która szybko odskoczyła na 3:0 i 4:1. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych wyglądała na początku tej części pojedynku na trochę zniechęconą, ale w końcu zerwała się jeszcze do walki. Gauff odrobiła stratę przełamania w siódmym gemie, ale po chwili ponownie nie była w stanie utrzymać podania. Przy wyniku 5:4 Szwajcarka wypracowała sobie piłkę meczową przy własnym serwisie, ale nie wykorzystała jej i 16-latka z Atlanty wyrównała na 5:5. W tym secie do rozstrzygnięcia także konieczny okazał się „trzynasty gem”, w którym tym razem skuteczniejsza była młodsza rodaczka sióstr Williams.

Niepowodzenie w drugiej partii nie podłamało jednak Bencic, która w decydującym secie szybko uciekła rywalce. Turniejowa „dwójka” zdobyła „breaka” w pierwszym i piątym gemie i po 2 godzinach i 45 minutach mogła się cieszyć ze zwycięstwa.

W sobotnim finale szwajcarska tenisistka, która ma na koncie już cztery tytułu rangi WTA, po raz pierwszy w karierze zmierzy się z Igą Świątek.