Adelajda. Bencic zdeklasowała rywalkę w finale turnieju

/ Mieszko Hudyka , źródło: własne/www.wtatennis.com, foto: AFP

Belinda Bencic zdobyła swój 7. singlowy tytuł, wygrywając turniej WTA 500 w Adelajdzie. W finałowej rozgrywce Szwajcarka całkowicie zdominowała swoją przeciwniczkę – Darię Kasatkinę – i oddała jej zaledwie dwa gemy.

Bencic po raz drugi w karierze osiągnęła finał tego australijskiego turnieju. Po raz pierwszy w Adelajdzie grała o tytuł w 2021 r., wtedy jednak musiała uznać wyższość Igi Świątek, z którą dość wyraźnie przegrała. Tym razem nie dała szans swojej rywalce i po 68 minutach gry mogła cieszyć się z pierwszego w tym sezonie turniejowego triumfu.

Pierwsza partia przebiegła pod dyktando mistrzyni olimpijskiej z Tokio. Od pierwszego gema spotkania Belinda grała agresywnie i w konsekwencji szybko przełamała Kasatkinę „na sucho”. Po 15 minutach gry Szwajcarka prowadziła już 4:0, mając podwójne przełamanie. Co więcej w tamtym momencie seta bilans wygranych punktów wynosił 15:4 dla Bencic. Rosjanka nie grała najlepiej i popełniała sporo błędów, z kolei Belinda – pomimo ofensywnego nastawienia – nie oddawała punktów za darmo. Sprawiło to, że po 25 minutach gry reprezentantka Szwajcarii zamknęła pierwszą odsłonę, wygrywając 6:0. Warto zaznaczyć, że tenisistka urodzona we Flawil zapisała na swoim koncie aż 24 z 32 punktów rozegranych w partii otwarcia, a Kasatkina nie miała ani jednego uderzenia kończącego.

Drugi set rozpoczął się od serwisu rosyjskiej tenisistki, która popełniła kilka błędów i straciła podanie. Po chwili Bencic prowadziła 2:0 i wydawało się, że odprawi rywalkę „na rowerze”. Kasatkina zdołała jednak utrzymać swój serwis i zapisać przy swoim nazwisku pierwszego gema w meczu. Nie zmieniło to obrazu spotkania, ponieważ Belinda podwyższyła poziom i wygrała kolejne trzy gemy. Pierwszą piłkę mistrzowską miała już przy podaniu rywalki, ale popełniła niewielki błąd i jej nie wykorzystała. Szwajcarce nie zabrakło skuteczności przy własnym serwisie i po chwili mogła cieszyć się z kolejnego singlowego tytułu.

Następnym turniejem, do którego przystąpi zwyciężczyni Adelaide International 2, będzie Australian Open. Biorąc pod uwagę dobrą formę Szwajcarki, można przewidywać, że odegra ona znaczącą rolę podczas pierwszej lewy wielkiego szlema. Ponadto od poniedziałku Bencic powróci do top 10 światowego rankingu – awansuje na 10. pozycję.

 


Wyniki

Finał gry pojedynczej 

Belinda Bencic (Szwajcaria, 8) – Daria Kasatkina (5) 6:0, 6:2