Adelajda. Kwon z tytułem po zaciętym finale

/ Jarosław Truchan , źródło: własne, foto: AFP

Soonwoo Kwon wygrał turniej rangi ATP 250 w Adelajdzie. Koreańczyk w sobotnim finale pokonał Roberto Bautistę Aguta.

Pierwszą partię meczu ustawiło przełamanie na korzyść tenisisty z Azji, do którego doszło na jej początku. Bautista Agut przez cały set nie potrafił wypracować sobie nawet okazji do powrotnego przełamania, dzięki czemu Kwon bezproblemowo sięgnął po wygraną.

Po przerwie doszło niemal do lustrzanego odbicia tego, co mogliśmy oglądać w pierwszym secie. Tym razem to Hiszpan przełamał rywala już na początku partii, a jego dobra dyspozycja nie pozwoliła Koreańczykowi na powrót do meczu. Drugi set zakończył się więc zwycięstwem Bautisty Aguta, co oznaczało, że triumfator turnieju zostanie wyłoniony po finale rozgrywanym na pełnym dystansie.

Trzecia partia na szczęście różniła się od poprzednich. Decydujący set rozpoczął się jednak niepokojąco pod względem potencjalnych emocji w jego dalszej części – od przełamania w pierwszym gemie na korzyść reprezentanta Hiszpanii. Mając na względzie bardzo dobrą grę Bautisty Aguta w drugiej części meczu, można było mieć wątpliwości, czy Kwonowi uda się odwrócić przebieg rywalizacji.

Koreańczyk udowodnił jednak, że wszelkie obawy o jego dyspozycję są błędne. Już w kolejnym gemie Soonwoo miał aż trzy break pointy, lecz nie wykorzystał żadnego z nich. Po obronie kolejnej piłki na przełamanie dla Hiszpana, Kwon zdołał wyrównać stan meczu, przełamując powrotnie na 2:2. Kolejny cios w postaci wygrania gema przy serwisie przeciwnika ponownie wymierzył Bautista Agut. Spotkał się on z natychmiastową odpowiedzią reprezentanta Korei Południowej, którą było przełamanie rywala do zera.

Od stanu 4:4 gra obu panów zmierzała w kierunku tie-breaka, który miał rozstrzygnąć losy ponad dwuipółgodzinnego spotkania. Mimo, że na korcie w Adelajdzie mierzyli się zawodnicy, których tenis bazuje na przebijaniu piłki i czekaniu na błędy oponenta, dogrywka wyglądała jak starcie dwóch ekspertów od posyłania bomb z serwisu.

W tie-breaku długo nie dochodziło do żadnego miniprzełamania. Panowie skutecznie pilnowali swoich podań i nie potrafili odskoczyć z wynikiem. Sztuka wygrania punktu przy returnie jako pierwsza udała się Kwonowi – minibreak dał Koreańczykowi dwie piłki meczowe. Bautista Agut nie dał rady wyrównać wyniku. Hiszpan przy obronie pierwszej piłki mistrzowskiej posłał piłkę w aut i zakończył spotkanie.

Historia Soonwoo Kwona w Adelajdzie jest bezprecedensowa. Reprezentant Korei Południowej początkowo nie mógł wziąć udziału w turnieju po porażce w eliminacjach. Zawodnik, który w najnowszym notowaniu rankingu ATP będzie zajmował 52. pozycję, trafił jednak do głównej drabinki jako szczęśliwy przegrany i w najlepszy możliwy sposób wykorzystał daną mu szansę.


Wyniki

Finał singla:

Soonwoo Kwon (Korea Południowa, LL) – Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 4) 6:4, 3:6, 7:6(4)