Adelajda. Rosolska i Routliffe nie zagrają w półfinale

/ Mieszko Hudyka , źródło: własne/www.wtatennis.com, foto: AFP

W ćwierćfinale turnieju WTA 500 w Adelajdzie Alicja Rosolska i Erin Routliffe nie sprawiły niespodzianki i przegrały w dwóch setach z turniejowymi „trójkami” – Jeleną Ostapenko i Ludmyłą Kiczenok. 

Początek pierwszej partii to okres dominacji returnujących. Najpierw serwis polsko-nowozelandzkiej pary przełamały półfinalistki WTA Finals 2022 – w drugim gemie. Jednak już po chwili Rosolska i Routliffe odrobiły stratę. Ćwierćfinalistki ubiegłorocznego Wimbledonu były blisko wyrównania. Ostatecznie punkt decydujący w czwartym gemie padł łupem Łotyszki i Ukrainki. Od tego momentu wszystko przebiegało zgodnie z regułą własnego podania, co skutkowało wygraniem pierwszej odsłony przez wyżej sklasyfikowane tenisistki.

Drugi set lepiej rozpoczął się dla Polki i Nowozelandki, które prowadziły 3:1 z przewagą przełamania. Niestety od tego momentu Ostapenko i Kiczenok przejęły kontrolę nad setem i szybko odrobiły stratę przełamania, a następnie doprowadziły do wyrównania. Kluczowy dla rozstrzygnięcia meczu był dziewiąty gem, kiedy łotewsko-ukraińska para po raz kolejny odebrała podanie Rosolskiej i Routliffe. W ostatnim gemie spotkania turniejowe „trójki” musiały co prawda bronić dwóch break pointów, jednak przy punkcie decydującym były skuteczniejsze i zakończyły mecz, wygrywając partię 6:4.

Kolejnym turniejem, w którym wezmą udział Alicja Rosolska i Erin Routliffe, będzie wielkoszlemowe Australian Open. Z kolei Ostapenko i Kiczenok o finał imprezy w Adelajdzie zagrają z lepszymi z pary Pawluczenkowa/Rybakina – Melichar-Martinez/Stosur.


Wyniki

Ćwierćfinał debla:

J. Ostapenko, L. Kiczenok (Łotwa, Ukraina, 3) – A. Rosolska, E. Routliffe (Polska, Nowa Zelandia) 6:3, 6:4