Adelajda. Saville pierwszą rywalką Świątek w 2022 roku

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek rozpocznie zmagania w turnieju WTA 500 w Adelajdzie od pojedynku z Darią Saville. Polka będzie bronić tytułu wywalczonego przed rokiem, jednak wtedy impreza odbywała się po Australian Open. Tym razem inauguruje sezon. 

Nasza najlepsza tenisistka została rozstawiona z numerem pięć. To tylko pokazuje jak mocna jest obsada największego turnieju WTA w pierwszym tygodniu nowego startu. Obok Świątek na starcie stanęły m.in. Ashleigh Barty i Aryna Sabałenka, które w pierwszej rundzie mają ,,wolny los”. a także Maria Sakkari czy Jelena Rybakina, które zdążyły już rozstrzygnąć na swoją korzyść pierwsze tegoroczne starcia.

Miejmy nadzieję, że ich śladem pójdzie Iga Świątek. Rywalką Polki będzie Australika Daria Saville, która dotychczas występowała pod panieńskim nazwiskiem Gavrilova. W przerwie między sezonami poślubiła jednak swojego wieloletniego partnera, a przy tym bardzo dobrego deblistę Luke’a Saville’a.

Saville zajmuje obecnie miejsce w piątej setce rankingu WTA, ale nie można jej lekceważyć. Cztery lata temu była dwudziestą rakietą świata. W zeszłym roku w Australian Open potrafiła postawić się samej Ashleigh Barty, a w CV może sobie też wpisać zwycięstwa nad Agnieszką Radwańską, Simoną Halep czy Eliną Switoliną. Od tych wygranych minęło już jednak sporo czasu.

Faworytką bez wątpienia będzie jednak Polka, która przed rokiem sięgnęła w Adelajdzie po główną nagrodę. Wówczas w całym turnieju nie straciła ani jednego seta. Podobieństwa? Wtedy też zaczynała od meczu z kwalifikantką.

Więcej jest jednak różnic. Przed rokiem turniej w Adelajdzie rozgrywany był po zakończeniu Australian Open, tym razem inauguruje sezon. Zdecydowanie mocniejsza jest też obsada zawodów. A forma Polki jest większą niewiadomą.

Mecz z Saville nie tylko otworzy sezon naszej reprezentantki, ale będzie też pierwszym występem odkąd rozpoczęła współpracę z Tomaszem Wiktorowskim. Pomiędzy sezonami doszło do zmiany w teamie Świątek i pracę stracił Piotr Sierzputowski. Reszta sztabu pozostała bez zmian. Razem w Australii z Igą są psycholog Daria Abramowicz i fizjoterapeuta Maciej Ryszczuk.

Spotkanie Świątek vs. Saville zaplanowano jako drugie na korcie centralnym. Godzina rozpoczęcia zależeć będzie od tego, jak długo na korcie będą rywalizować Elina Switolina z Anastazją Gasanową. Można się jednak spodziewać, że Polka i Australijka wkroczą do akcji około 2.30 w nocy polskiego czasu.