Adelajda. Świątek po raz drugi w karierze awansowała do ćwierćfinału

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek uzupełniła grono ćwierćfinalistek turnieju WTA 500 w Adelajdzie. W ostatnim spotkaniu 1/8 finału nasza reprezentantka pokonała 6:1, 6:3 Madison Inglis. Jej kolejną przeciwniczką będzie Danielle Collins. 

Choć Iga Świątek ma na koncie tytuł mistrzyni wielkoszlemowej i uważana jest za jedną z najzdolniejszych zawodniczek młodego pokolenia, w zawodach WTA do tej pory tylko raz dotarła do ćwierćfinału. Miało to miejsce w kwietniu 2019 roku w Lugano. Później przyszła seria występów nie tyle mniej udanych, co zakończonych przed fazą ćwierćfinałów. Pewnym wytłumaczeniem jest ranga turniejów, w których bierze udział nasza reprezentantka. Świątek zwykle startuje w prestiżowych imprezach, z bardzo dobrą obsadą, w których często trzeba wygrać więcej niż dwa mecze, by znaleźć się w najlepszej ósemce.

W Adelajdzie zła passa została przerwana. Świątek w dobrym stylu pokonała dwie pierwsze przeciwniczki i zameldowała się po raz pierwszy od blisko dwóch lat w ćwierćfinale turnieju WTA.

W 1/8 finału 19-latka z Raszyna pokonała 6:1, 6:3 Madison Inglis. W przekonującym zwycięstwie nie przeszkodziły jej problemy z pierwszym podaniem. Podobnie jak w meczu 1. rundy przeciwko Madison Brengle, Świątek stosunkowo rzadko trafiała pierwszym serwisem. W Australian Open skuteczność w każdym meczu wyniosła ponad 60%, natomiast w pojedynku było to tylko 44%.

Mimo to Polka ani razu nie dała się przełamać. Sama wykorzystała natomiast cztery z sześciu break-pointów i po pięciu kwadransach rywalizacji mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

W ćwierćfinale rywalką Świątek mogła być Ashleigh Barty, jednak liderka rankingu WTA niespodziewanie uległa 3:6, 4:6 Danielle Collins. W związku z tym to właśnie 27-letnia Amerykanka będzie przeciwniczką naszej reprezentantki w walce o półfinał.


Wyniki

Mecz drugiej rundy:

Iga Świątek (Polska) – Madison Inglis (Australia) 6:1, 6:3