Adelajda. Świątek z drugim tytułem mistrzowskim

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne, foto: AFP

Iga Świątek pokonała Belindę Bencic 6:2, 6:2 w finale turnieju Adelaide International. Jest to drugi tytuł mistrzowski w trzecim finale 19-letniej Polki.

W pierwszym sezonie w głównym cyklu, w 2019 roku, tenisistka z Raszyna dotarła do finału turnieju w Lugano. Uległa w nim Polonie Hercog. W ubiegłym roku podczas Roland Garros młoda Polka sięgnęła po pierwszy dla naszego kraju tytuł mistrzowski w rywalizacji singlowej na turniejach Wielkiego Szlema. Natomiast pokonując dzisiaj Belindę Bencic, pierwszą rakietę Szwajcarii, Świątek dołożyła drugi w karierze triumf w turnieju głównego cyklu.

W premierowym secie sobotniej potyczki obie zawodniczki bardzo pewnie wygrywały gemy przy własnym podaniu. Taki stan rzeczy utrzymywał się do gema szóstego. W nim Bencic popełniając cztery podwójne błędy serwisowe, oddała gema rywalce i ta wyszła na prowadzenie 4:2. Przed zmianą stron Świątek podwyższyła prowadzenie, a w ósmym gemie ponownie odebrała serwis Szwajcarce. Dwunasta rakieta świata co prawda zdołała obronić pierwszą piłkę setową asem, ale przy drugiej już nie dała rady i po niespełna 40 minutach set powędrował na konto Polki.

Kluczowym dla losów drugiego seta był czwarty gem. W nim Iga Świątek doprowadziła do stanu 0:40 przy podaniu rywalki, która w tym momencie popełniła kolejny podwójny błąd serwisowy, dając Polce prowadzenie 3:1, które nasza tenisistka podwyższyła przed zmianą stron. Po krótkiej przerwie Bencic ugrała jeszcze gema, ale to było wszystko, co mogła zrobić tego dnia Szwajcarka. Polka po 66 minutach, kolejny raz przełamując podanie rywalki, zakończyła mecz, wykorzystując drugą piłkę meczową.

Porażka Belindy Bencic z Igą Świątek to trzeci przegrany finał niespełna 24-letniej tenisistki z zawodniczką z naszego kraju. Poprzednio Szwajcarka w 2015 roku uległa w meczu o tytuł w Eastbourne Agnieszce Radwańskiej. W tym samym roku krakowianka pokonała  ją też w turnieju w Tokio.

Wygrana w sobotnim finale sprawiła, że Iga Świątek awansuje na najwyższe w karierze miejsce w rankingu WTA. Polka od 1 marca będzie 15. rakietą świata. Teraz polska tenisistka zrobi sobie tydzień przerwy od występów. Iga Świątek wycofała się z rozpoczynającego się w poniedziałek turnieju w Dosze i wróci do rywalizacji w ruszającej w przyszłą niedzielę imprezie w Dubaju.


Wyniki

Finał:

Iga Świątek (Polska, 5) – Belinda Bencic (Szwajcaria, 2) 6:2, 6:2