Adelajda. Upragniony triumf Barty

/ Dominika Opala , źródło: www.wtatennis.com /własne, foto: AFP

Ashleigh Barty premierowo sięgnęła po tytuł w rodzimym kraju. Australijka w finale okazała się lepsza od Dajany Jastremskiej 6:2, 7:5, dla której był to pierwszy przegrany mecz o mistrzostwo w karierze.

Obie tenisistki prezentowały świetną formę w tym tygodniu i starcie to zapowiadało się niezwykle ciekawie. Dla Dajany Jastremskiej był to czwarty finał w karierze, a wszystkie trzy poprzednie padły jej łupem. Z kolei Ashleigh Barty po raz trzeci stanęła przed szansą na triumf we własnym kraju. Dwie poprzednie okazje w Sydney (2018, 2019) zakończyły się porażkami faworytki gospodarzy.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli Australijki. Już w trzecim gemie przełamała rywalkę i pewniej czuła się na korcie. Doskonale czytała grę Ukrainki i odpierała jej ataki. Barty często posyłała kątowe piłki i spychała Jastremską do defensywy. W efekcie młodsza z tenisistek ugrała w partii otwarcia tylko dwa gemy.

Druga odsłona także nie zaczęła się pomyślnie dla podopiecznej Saschy Bajina i Australijka wyszła na prowadzenie 2:0. 19-latka z Odessy nie poddawała się jednak i polepszała swoją grę. Znacznie lepiej radziła sobie z odgrywaniem slajsów Barty i była w stanie utrzymywać dłuższe wymiany. To sprawiło, że drugi set był o wiele bardziej zacięty. Opór Ukrainki trwał do stanu 5:4 dla niej. Od tego momentu liderka rankingu wrzuciła wyższy bieg i zdobyła trzy kolejne gemy, w tym dwa ostatnie bez straty punktu.

Do trzech razy sztuka – cieszyła się 23-latka z Ipswich. – Najlepszą rzeczą w tym tygodniu jest to, że walczyłam, że byłam w stanie pokonać przeciwności i grałam lepiej z meczu na mecz – podsumowała.

Barty sięgnęła po ósmy tytuł w karierze. Jest pierwszą Australijką od dziewięciu lat, która wygrała turniej w Australii (ostatnią była Jarmila Wolfe w 2011 roku w Hobart).


Wyniki

Finał singla:

Ashleigh Barty (Australia, 1) – Dajana Jastremska (Ukraina) 6:2, 7:5