Ajla Tomljanovic dopięła swego! Zagra dla Australii w finale

/ Kacper Kaczmarek , źródło: własne, foto: AFP

Pochodząca z Chorwacji Ajla Tomljanovic otrzymała prawo reprezentowania Australii w międzynarodowych rozgrywkach Pucharu Federacji. Tenisistka zmieniła przed rokiem obywatelstwo i od tego czasu długo walczyła z Międzynarodową Federacją Tenisową o możliwość gry dla nowego kraju. W listopadzie, już w nowych barwach, zagra w finale rozgrywek przeciwko Francji. 

Przygoda Tomljanovic z Pucharem Federacji trwa od 2010 r., kiedy jako 17-latka zadebiutowała w barwach Chorwacji. Dla macierzystego kraju zagrała w 11 meczach, ale jej przygoda z kadrą trwała tylko do 2011 roku. Trzy lata później zyskała bowiem prawo stałego pobytu w Australii i rozpoczęła aplikację o przyznanie drugiego obywatelstwa.

To uzyskała przed rokiem, ale w międzyczasie zmieniono regulamin Pucharu Federacji, w którym ustanowiono, że zawodniczka nie może reprezentować w rozgrywkach więcej niż jednego państwa. Tenisistka postanowiła się odwołać od decyzji ITF-u, argumentując fakt, że rozpoczęła proces przyznania obywatelstwa przed ustanowieniem nowych zasad. Międzynarodowa Federacja Tenisowa przyznała jej rację i umożliwiła starty w nowych barwach narodowych. 

Szczęścia z takiego obrotu spraw nie kryła kapitan australijskiej drużyny Alicia Molik, która wobec poważnej kontuzji stopy Darii Gavrilovej miała mocno ograniczone pole manewru przy ustaleniu składu na zbliżający się finałowy mecz z Francją. Oprócz Tomljanovic w składzie Australijek pojawi się jeszcze najpewniej liderka rankingu WTA Asleigh Barty i doświadczona Samantha Stosur. W odwodzie australijskiej kapitan są jeszcze młode zawodniczki jak: Priscilla Hon, Lizette Cabrera czy Astra Sharma. Finałowe spotkanie odbędzie się w Perth i zostanie rozegrane 10 i 11 listopada.