Akademia Rafaela Nadala skrytykowana przez swoją absolwentkę

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.tennis365.com/, własne , foto: AFP

Akademia Rafaela Nadala wypuściła już w tenisowy świat swoich pierwszych absolwentów i absolwentki. W szkole, działającej pod patronatem słynnego hiszpańskiego tenisisty, uczyli się między innymi mistrzyni US Open juniorek Alexandra Eala oraz uczestnik tegorocznego Next Gen ATP Finals – Abdullah Shelbayh. Nie wszyscy młodzi tenisiści są jednak zadowoleni z metod, jakie stosuje się na Majorce.

Zawodniczką, która otwarcie skrytykowała to, jak w akademii kształci się adeptów tenisa, jest Ariana Geerlings. 18-latka z Hiszpanii udzieliła portalowi Punto de Break wywiadu, w którym mówiła:

Wzorem dla wszystkich ma być kariera Rafy. Treningi mają wielogodzinny charakter, a Toni Nadal jest obecny niemal cały czas. Sama pracowałam z nim bardzo dużo – jego filozofia do dużo treningu, mało odpoczynku i skupienie na celu. Takie podejście spowodowało wiele kontuzji. Nikt z nas nie miał bowiem ciała Rafaela, a tempo pracy było dla nas za wysokie.

Z tego, co wiem, każdy pracował tak samo ciężko. Oczywiście pozwalano na odpoczynek, gdy ktoś ewidentnie nie dawał już rady, ale to za mało. Sądzę, że powinni bardziej dostosowywać programy treningowe pod konkretnych zawodników. Czasem brakuje analizy, pozwalającej lepiej zrozumieć indywidualne potrzeby uczniów. Jednocześnie rozumiem, że było nas tam naprawdę wielu i takie podejście byłoby trudne do wdrożenia.

Samo doświadczenie było fajne i ciekawe. Każdy wspierał mnie od samego początku, otoczenie pomagało znieść rozłąkę z domem i poradzić sobie z nauką. To trudne, ale jednocześnie sprawia, że dojrzewasz i zaczynasz rozumieć, jakich poświęceń wymaga uprawianie tego sportu – podsumowała tenisistka.

Ariana Geerlings zajmuje obecnie 752 miejsce w rankingu WTA.