Amerykański sen

/ Dominika Opala , źródło: www.atptour.com /własne, foto: AFP

Alexander Bublik zagra w pierwszym finale w karierze w turnieju głównego cyklu. Kazach pokonał Marcela Granollersa w trzech setach. W walce o tytuł zmierzy się z Johnem Isnerem, który także potrzebował trzech partii, by wyeliminować Ugo Humberta.

W poprzednim sezonie Alexander Bublik rywalizował głównie w challengerach i zapisał wówczas na swoje konto aż cztery tytuły w turniejach tej rangi. 22-latek urodzony w Rosji udowadnia jednak w tym tygodniu, że w głównym cyklu także potrafi osiągać sukcesy. W niedzielę stanie przed szansą na zdobycie premierowego trofeum w tourze.

W półfinale Kazach okazał się lepszy od Marcela Granollersa. W pierwszym secie Bublik prowadził 4:0, ale ta przewaga nie trwała długo, gdyż kolejne cztery gemy wygrał Hiszpan. Losy partii rozstrzygnął tie-break. Tym razem młodszy z tenisistów nie wypuścił już prowadzenia z rąk i zapisał odsłonę na swoje konto. Drugi set lepiej rozpoczął się dla zawodnika z Barcelony. Uzyskał przełamanie w pierwszym gemie i doprowadził tę przewagę do końca.

W trzeciej partii kluczowym momentem był piąty gem. Wtedy to Bublik odebrał serwis rywalowi i pewnie zmierzał po zwycięstwo. Udało mu się to po dwóch godzinach i 10 minutach. Tym samym Kazach zameldował się w pierwszym finale w karierze.

– Ciężko na to pracowałem, więc jestem bardzo szczęśliwy – cieszył się Bublik. – Muszę postarać się być najlepszą wersją siebie i zobaczymy, co wydarzy się w finale – dodał.

W meczu o tytuł zmierzy się z Johnem Isnerem, który już trzykrotnie sięgał po tytuł w Newport. W tej edycji Hall of Fame Open Amerykanin w każdym z meczów stracił seta. W półfinale stoczył zacięty bój z Ugo Humbertem. W pierwszych dwóch setach nie doszło do żadnego przełamania, więc tenisiści rywalizowali w tie-breakach. Pierwszy padł łupem Humberta, drugi Isnera. Porażka w drugiej odsłonie nieco podłamała Francuza, który już na początku trzeciej partii stracił podanie. Trzykrotny mistrz tej imprezy nie wypuścił tej okazji z rąk i po prawie trzech godzinach gry awansował do finału. Bilans meczów Isnera w Newport wynosi teraz 22-4.


Wyniki

Półfinały singla:

John Isner (USA, 1, WC) – Ugo Humbert (Francja, 4) 6:7 (4), 7:6 (5), 6:3

Alexander Bublik (Kazachstan, 7) – Marcel Granollers (Hiszpania) 7:6 (5), 3:6, 6:4