Anastazja Szoszyna na dopingu?! Została tymczasowo zawieszona

/ Szymon Adamski , źródło: własne / ITF, foto: Sandra Kalinowska

Niepokojące informacje pojawiły się na stronie Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF). W oficjalnym komunikacie poinformowano o tymczasowym zawieszeniu czołowej reprezentantki Polski Anastazji Szoszyny. W próbce moczu, pobranej od niej niespełna dwa miesiące temu, wykryto stanazolol. 

Anastazja Szoszyna od dawna trenuje i mieszka w Polsce, natomiast obywatelstwo uzyskała dopiero kilka miesięcy temu. Pierwszym zawodowym turniejem, w którym wystąpiła pod biało-czerwoną flagą były zawody w Pradze przed czterema miesiącami. Później Szoszyna wystąpiła jeszcze w dwóch turniejach i zakończyła starty w obecnym sezonie. Ostatni raz pojawiła się na korcie pod koniec października w Stambule.

To właśnie w stolicy Turcji pobrano od niej próbkę moczu, która może mieć ogromny wpływ na jej dalszą karierę. – Stwierdzono, że próbka zawiera metabolity stanazololu. Stanazolol jest substancją, która jest zabroniona w kategorii S1 na liście zabronionych przez WADA – przekazano oświadczeniu ITF.

Stanazolol wspiera zmiany chemiczne zachodzące w mięśniach, wpływa na prędkość przepływu składników odżywczych przez błony komórkowe mięśni i przyczynia się do zwiększenia syntezy białek. Skutkiem tych działań jest przyrost wysokiej jakości masy mięśniowej i siły – czytamy na stronie poradnikzdrowie.pl

Anastazja Szoszyna przed dwoma tygodniami uczestniczyła w zgrupowaniu reprezentacji Polski w Zielonej Górze. Razem z m.in. Weroniką Falkowską i Martyną Kubką przygotowywała się do kolejnych zawodowych startów.

Na razie została jednak tymczasowo zawieszona. Przysługiwało jej prawo do odwołania się od tej decyzji, jednak do tej pory z niego nie skorzystała. Tymczasowe zawieszenie obowiązuje od 12 grudnia.