Andora. Największy tytuł w karierze i „życiówka” w rankingu Falkowskiej

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: Andrzej Szkocki

Weronika Falkowska w niedzielę zdobyła najcenniejsze trofeum w zawodowej karierze. Razem z Cristiną Bucsą zwyciężyły w imprezie Credit Andorra Open rangi WTA 125.

Reprezentantka Biało-Czerwonych ma za sobą bardzo udany tydzień w Andorze. Do ćwierćfinału w grze pojedynczej, w którym po walce uległa dopiero Anie Konjuh, warszawianka dołożyła triumf w grze pojedynczej.

Para polsko-hiszpańska w cały zawodach nie straciły ani jednego seta, w finale pokonując Angelinę Gabujewą i Anastazję Zacharową. Pierwsza partia decydującego spotkania była niezwykle wyrównana. W piątym gemie jako pierwsze „breaka’ zdobyły Falkowska i Bucsa i przewagę utrzymywały aż do wyniku 5:4. W dziesiątym gemie warszawianka i jej partnerka miały dwie okazje, żeby zakończyć spotkanie przy pomocy swojego podania, ale żadnej z nich nie wykorzystały i rywalki odrobiły stratę. Do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce przy pierwszej zmianie stron był wynik 3:3. Od tego momentu cztery z pięciu kolejnych punktów zdobyły Falkowska i Bucsa i to one objęły prowadzenie w meczu.

Polka i Hiszpanka dobrze rozpoczęły również drugą odsłonę spotkania i już w drugim gemie odebrały podanie rywalkom. Rosjanki co prawda błyskawicznie odrobiły stratę, ale od tego momentu nie miały już nic do powiedzenia na korcie. Para polsko-hiszpańska wygrał cztery gemy z rzędu i po godzinie i 21 minutach gry mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Weronika Falkowska w niedzielę zdobyła szesnasty zawodowy tytuł w grze podwójnej. Ten wywalczony w Andorze jest jednak pierwszym w imprezie rangi WTA. Najcenniejsze zwycięstwo w karierze przełożyło się na znaczący awans w zestawieniu najlepszych deblistek na świecie. Warszawianka od poniedziałku zajmuje w nim 114. miejsce, co jest najlepszym wynikiem w jej karierze. Dzięki ćwierćfinałowi osiągniętemu w grze pojedynczej 22-latka wyrównała również życiówkę w singlowym rankingu i jest obecnie 249. tenisistką świata.


Wyniki

Finał debla

C. Bucsa, W. Falkowska (Hiszpania, Polska) – A. Gabujewa, A. Zacharowa () 7:6(4) 6:1