Antalya. Bublik zatrzymał Berrettiniego

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Alexander Bublik sprawił niespodziankę i wyeliminował turniejową „jedynkę” Matteo Berrettiniego. Z imprezą pożegnał się też inny Włoch, Stefano Travaglia, który nie zdołał nawiązać wyrównanej walki z Davidem Goffinem. Z kolei Jeremy Chardy stoczył kolejny zacięty pojedynek i obronił piłki meczowe z Janem-Lennardem Struffem. 

Matteo Berrettini szedł przez turniej, jak burza. W dwóch poprzednich pojedynkach spędził na korcie nieco ponad dwie godziny. Czuł się pewnie na korcie, a szczególnie imponowała jego dyspozycja serwisowa. Wydawało się, że tak też będzie w starciu ćwierćfinałowym z Alexandrem Bublikiem, tym bardziej, że rozpoczął mecz od przełamania rywala. Włoch kontrolował sytuację, objął prowadzenie 5:3, a przy stanie 5:4 podawał, by zapisać partię otwarcia na swoje konto. Wtedy jednak przytrafił mu się moment dekoncentracji i rzymianin po raz pierwszy w turnieju został przełamany.

Bublik w miarę rozwoju meczu grał coraz lepiej. Losy pierwszego seta musiał rozstrzygnąć tie-break. Ponownie to Berrettini lepiej rozpoczął rozgrywkę, ale Kazach nie poddawał się i odrobił straty. Ostatecznie to niżej rozstawiony zawodnik, objął prowadzenie w spotkaniu, wykorzystując trzecią piłkę setową. W drugiej odsłonie gemy stały się bardziej zacięte. Obaj tenisiści musieli bronić break pointów. Berrettiniemu jako pierwszemu nie udała się ta sztuka i w piątym gemie stracił serwis. Bublik nie zmarnował tej okazji, pewnie zmierzając po zwycięstwo. Tym samym, po 91 minutach zameldował się w półfinale Antalya Open.

Następnym przeciwnikiem Kazacha będzie Jeremy Chardy. Francuz wyszedł zwycięsko z kolejnej batalii. W niedzielę potrzebował prawie trzech godzin, by wyeliminować Fabio Fogniniego. Tym razem tenisista z Pau spędził nieco mniej czasu na korcie, ale za to musiał bronić dwóch piłek meczowych. Chardy prowadził w trzeciej partii z Janem-Lennardem Struffem 4:1, ale nie wykorzystał tej przewagi i zafundował sobie nerwową końcówkę. Niemiec odrobił straty, doprowadził do tie-breaka, a w nim miał dwie szanse, by awansować do 1/2 finału. Francuz wyszedł jednak z opresji i awansował do najlepszej „czwórki” Antalya Open. To pierwszy półfinał Chardy’ego na poziomie ATP Tour od stycznia 2019 roku.

W drugim półfinale zmierzą się Alex de Minaur i David Goffin. Australijczyk od początku turnieju prezentuje solidną formę i udowodnił to też w starciu z Nikołozem Basilaszwilim. Do walki 1/2 finału bez problemów awansował też Belg, który w pierwszej rundzie obronił pięć piłek meczowych z Herbertem. W poniedziałek jednak łatwo pokonał Stefano Travaglię.


Wyniki

Ćwierćfinały singla:

Alexander Bublik (Kazachstan, 8) – Matteo Berrettini (Włochy, 1) 7:6(6), 6:4

David Goffin (Belgia, 2) – Stefano Travaglia (Włochy) 6:3, 6:2

Alex de Minaur (Australia, 4) – Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 6) 6:2, 6:4

Jeremy Chardy (Francja) – Jan-Lennard Struff (Niemcy, 5) 4:6, 6:2, 7:6(8)