Antalya. De Minaur i Bublik o pierwszy tytuł w sezonie

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Alex de Minaur i Alexander Bublik zmierzą się w środowym finale Antalya Open 2021. Obaj w spotkaniach półfinałowych stracili po secie i były to pierwsze partie, które przegrali w turnieju. Australijczyk pokonał Davida Goffina, a Kazach okazał się lepszy od Jeremy’ego Chardy’ego. 

Mimo że Alex de Minaur wyeliminował wyżej rozstawionego zawodnika, to nie można mówić o niespodziance. Australijczyk od początku turnieju prezentował się solidnie i imponował formą. Pokazał to także w pierwszym secie starcia z Davidem Goffinem. Tenisista z Sydney w gemie otwarcia przełamał rywala, a następnie do końca odsłony grał perfekcyjnie przy własnym podaniu. Stracił zaledwie trzy punkty w swoich gemach serwisowych i po 43 minutach zapisał partię na swoje konto.

Belg jednak się nie poddawał i przerwał dobrą serię Australijczyka. 30-latek z Rocourt objął prowadzenie 3:0 i nie oddał prowadzenia do końca partii, tym samym wyrównując wynik w meczu. W decydującej odsłonie jako pierwszy przełamał De Minaur w czwartym gemie. Goffin błyskawicznie odrobił straty, ale na niewiele się to zdało, gdyż w następnym gemie ponownie dał się przełamać. Tym razem młodszy z zawodników nie pozwolił już na powrót przeciwnika do meczu i dokończył dzieła, nie tracąc już ani jednego gema do końca spotkania.

Finałowym rywalem De Minaura będzie Alexander Bublik. Kazach, podobnie, jak Australijczyk, stracił pierwszego seta w turnieju we wtorek. Początek spotkania jednak tego nie zapowiadał, gdyż tenisista rozstawiony z „ósemką” dominował przy serwisie i dwukrotnie przełamał Francuza. W drugiej partii natomiast to Chardy zyskał dodatkową energię po uzyskaniu breaka w pierwszym gemie. Co prawda, Bublik odrobił straty w ósmym gemie, ale w tie-breaku nie był w stanie ustabilizować gry i 33-latek z Pau wyrównał stan meczu.

W decydującym secie obaj tenisiści skupiali się przede wszystkim na utrzymywaniu własnych podań. Kluczowy moment nadszedł w ósmym gemie, kiedy to Kazach przełamał na 5:3. Tej szansy już nie zmarnował i po ponad dwóch godzinach gry zameldował się w trzecim finale w karierze.

W środę Bublik powalczy o premierowy tytuł z cyklu ATP, natomiast De Minaur będzie miał szansę świętować czwarte zwycięstwo w tourze. To będzie pierwsze starcie pomiędzy Australijczykiem a Kazachem.


Wyniki

Półfinały singla:

Alex de Minaur (Australia, 4) – David Goffin (Belgia, 2) 6:4, 3:6, 6:2

Alexander Bublik (Kazachstan, 8) – Jeremy Chardy (Francja) 6:4, 6:7(4), 6:3