Antalya. Nieudana inauguracja Żuka

/ Tomasz Górski , źródło: własne, foto: Olimpia Dudek

Kacper Żuk odpadł już w pierwszej rundzie turnieju ATP 250 w Antalyi. Polak przegrał z reprezentantem gospodarzy Altungiem Celikbilkiem 6:7, 5:7. Nie była to udana inauguracja dla naszego zawodnika, jednak wyjdźmy z założenia, że nie ważne jak się sezon zaczyna, tylko istotne jak się kończy.

Po dobrych występach na koniec poprzedniego roku i trzech wygranych turniejach ITF World Tennis Tour przyszła pora na coś znacznie poważniejszego. Kacper Żuk zadebiutował w singlowej drabince zmagań rangi ATP 250. Rywalem tenisisty z Nowego Dworu Mazowieckiego był Altung Celikbilek, który gra dzięki „dzikiej karcie”.

Początek meczu w Antalyi dobrze układał się dla Polaka. Wygrał podanie i już na starcie miał pięć break pointów. Ale nie wykorzystał ich. Udało się dopiero przy szóstej okazji w szóstym gemie. Później przyszły już piłki setowe przy podaniu rywala i swoim. Łącznie trzy, ale znów Żuk nie zamknął seta i co gorsze stracił zapas przełamania. Wszystko rozstrzygnęło się w wyrównanym tie breaku. A tam ostatecznie niewykorzystane sytuacje się zemściły. „Trzynastego gema” wygrał przedstawiciel gospodarzy 9-7.

Drugi set również był wyrównany. Tym razem tylko sporadyczne szanse na breaka pojawiały się z obu stron. Zawodnicy dobrze pilnowali gemów serwisowych. Wszystko zmierzało w kierunku kolejnego tie breaka. Jednak w dwunastym gemie, w najgorszym momencie Polak stracił podanie. Tym samym przy pierwszym „meczbolu” Celikbilek zamknął mecz i cieszył się z wygranej. Całe spotkanie trwało godzinę i pięćdziesiąt minut.

Po tym meczu z całą pewnością szkoda niewykorzystanych szans. Takie były w premierowym secie, gdzie był zapas breaka oraz w drugim, w którym do breaka było bardzo blisko. Skończyło się na cennej nauce dla 21-latka z Nowego Dworu Mazowieckiego. Natomiast liczymy na zwycięstwa podczas kolejnych startów.

Tymczasem Altung Celikbilek w drugiej rundzie zmierzy się z Nikolozem Basilaszwilim. Gruzin, rozstawiony z numerem 6, pokonał w trzech setach Andrę Arnaboldiego.

Altung Celikbilek (Turcja, WC) – Kacper Żuk (Polska) 7:6(7), 7:5