Antwerpia. Sensacyjna porażka Tsitsipasa

/ Piotr Rutkowski , źródło: atptour.com, oprac. własne, foto: AFP

Poznaliśmy finalistów halowej imprezy ATP 250 w Antwerpii. Jednym z nich nie będzie rozstawiony z numerem „1” Grek Stefanos Tsitsipas. Były trzeci tenisista rankingu ATP niespodziewanie uległ nastoletniemu Arthurowi Filsowi.

Do pojedynku półfinałowego w Antwerpii Fils z Tsitsipasem jeszcze ze sobą nie rywalizowali. Przedmeczowym faworytem był Grek, nawet pomimo wielu rozczarowujących rezultatów po jego stronie. W pierwszym secie obaj tenisiści mieli szanse na przełamanie, ale ostatecznie o jego losach zadecydował tie-break. W nim nieznacznie lepszy był 19-letni Francuz. W drugiej partii finalista juniorskiego French Open z 2021 roku poszedł za ciosem, uzyskując „brejka” już w premierowym gemie. Potem obaj solidarnie utrzymywali swoje podania aż do gema dziesiątego, w którym Fils serwował by zamknąć spotkanie. Druga odsłona – podobnie jak pierwsza – zakończyła się tie-breakiem. W nim ponownie lepszy był mniej doświadczony z tenisistów, którego styl przypomina nieco Jo-Wilfrieda Tsongę.

W drugim półfinale Aleksander Bublik podejmował niemieckiego kwalifikanta Maximiliana Marterera. Spotkanie rozpoczęło się idealnie dla Kazacha, który przełamał swojego leworęcznego przeciwnika już w pierwszym gemie. Potem słynący z ekwilibrystycznych zagrań Bublik pewnie utrzymywał swoje podania. Punktem kulminacyjnym drugiej odsłony okazał się gem siódmy zakończony przełamaniem na korzyść mistrza tegorocznej imprezy w Halle.

Dla Filsa będzie to drugi finał turnieju rangi ATP, natomiast dla Bublika dziewiąty. Obaj tenisiści zagrają o tytuł po raz drugi w tym roku.


Wyniki

Półfinały singla:

Arthur Fils (Francja, 4) – Stefanos Tsitsipas (Grecja, 1) 7:6(5), 7:6(4)

Aleksander Bublik (Kazachstan, 3) – Maximilian Marterer (Niemcy, Q) 6:4, 6:4