Antwerpia. Thiem wreszcie znalazł sposób na Hurkacza i obronił trzy meczbole

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Hubert Hurkacz nie zagra w półfinale turnieju w Antwerpii. Polak miał trzy piłi meczowe, ale ostatecznie musiał uznać wyższość Dominica Thiema. Austriak dopiero pierwszy raz wygrał z naszym reprezentantem.

To było czwarte spotkanie Huberta Hurkacz z Dominiciem Thiemem i drugie w tym roku. Miesiąc temu nasz tenisista pewnie wygrał w Metz. Od tamtego czasu forma Austriaka wyraźnie jednak rosła, więc przed piątkowym meczem było w nas trochę niepewności.

Początek meczu był jednak zdecydowanie lepszy w wykonaniu Polaka. Pierwsze trzy gemy padły łupem wrocławianina. Podobnie jak w meczu z Jackiem Draperem skuteczną bronią Hurkacza był serwis. Wysoki procent celności podania i siedem asów to czynniki, które w znacznym stopniu przyczyniły się do dość pewnego utrzymania tej przewagi do końca seta. Thiem mógł się jeszcze wyratować przed jego przegraniem w ostatniej chwili, ponieważ miał break-pointa na 4:5, ale Polak obronił się i po chwili wykorzystał setbola.

W drugim secie nie udało się już tak skutecznie rozpocząć. Dyspozycja serwisowa naszego zawodnika nieco spadła, aczkolwiek Thiem nie potrafił tego wykorzystać. Gorzej, że Hurkacz sam nie był w stanie napsuć Austriakowi wiele krwi przy jego serwisie, choć ten pozostawiał wiele do życzenia. Potrzebny do rozstrzygnięcia był zatem tiebreak. Polak dobrze rozpoczął, bo od prowadzenia 3:0, ale rywal potrafił doprowadzić do wyrównania. Niemniej, nasz tenisista wywalczył sobie dwie piłki meczowe. Niestety, obie obronił Thiem. To był początek wielkich emocji w tym tiebreaku. Austriak miał szanse na wyrównanie stanu meczu, Polak na jego zakończenie. Niestety ostatecznie to Thiem zdołał wygrać 11:9. Po raz drugi w historii swojej rywalizacji z Hubim wygrał seta.

Austriak mógł pójść za ciosem i przełamać na otwarcie kolejnego gema, ale Polak się wybronił. Set znów był wyrównany i Thiem robił wszystko, by wreszcie pokonać Hurkacza. Wrocławianin był bliski wyjścia na 5:3, dzięki czemu znalazłby się o krok od zwycięstwa, ale nie udało mu się to. Ponownie nieunikniony był tiebreak. Niestety znacznie dominował w nim Thiem. Szybko wyszedł na prowadzenie 6:2. Dwa meczbole Hurkacz obronił, ale kolejnego już nie zdołał. Ta porażka utrudni Polakowi walkę o awans do ATP Finals. Thiem o awans do finału w Antwerpii zmierzy się z Amerykaninem Sebastianem Kordą.


Wyniki

Ćwierćfinał

Dominic Thiem (Austria) – Hubert Hurkacz (Polska, 1) 3:6, 7:6(4), 7:6(9)