Ash Barty o satysfakcji, jaką daje macierzyństwo

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.tennisworldusa.org/, własne, foto: AFP

Ashleigh Barty zakończyła sportową karierę na początku 2022 roku. Od tego momentu była tenisistka zaangażowała się w kilka projektów na polu zawodowym oraz wyszła za mąż i została mamą. 27-latka nadal chętnie spotyka się z dziennikarzami i opowiada o kolejnym etapie swojego życia.

Przypomnijmy, że decyzja Barty o zejściu z tenisowej sceny była zaskakująca dla środowiska związanego z białym sportem. Przed zakończeniem kariery zawodniczej Australijka była wszak liderką rankingu i świeżo upieczoną mistrzynią wielkoszlemowego turnieju w Melbourne. Po latach Ash podkreśla jednak, że niczego nie żałuje, a macierzyństwo jest lepsze niż zdobywanie najważniejszych tytułów. W wywiadzie dla magazynu Body and Soul czytamy:

Bycie mamą daje więcej satysfakcji niż te wszystkie trofea. Nie mam co do tego wątpliwości. Kiedy uprawiałam sport, miewałam ciężkie dni i narzekałam na treningi, ale gdy masz dziecko, to wszystko wchodzi na nowy poziom. Patrzyłam, jak moje siostry wychowują swoje pociechy, więc miałam pojęcie, jak trudne to czasem bywa, ale jednocześnie czułam, że ten wysiłek zawsze jest wynagrodzony. Gdy masz własne dziecko, jest nieco inaczej – nie masz chwili wytchnienia, ale wciąż odczuwasz wielką satysfakcję i spełnienie. To najlepsze, co w życiu osiągnęłam. Bycie sportowcem nie może się z tym równać.

Podczas Australian Open dziennikarze pytali Barty czy może jeszcze wrócić na korty. Ta odpowiedziała na tę sugestię jednoznacznie:

Nie muszę na siłę szukać sobie zajęcia, by nie myśleć o tenisie. Chcę wychowywać mojego syna i się tym cieszyć. To mój priorytet i plan. Bycie mamą jest cudowne – stwierdziła.

Ashleigh Barty wygrała trzy turnieje wielkoszlemowe w grze pojedynczej oraz deblowy US Open. Łącznie zdobyła 15 tytułów singlowych.