Ash Barty zdradza, czego brakuje jej na sportowej emeryturze

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.theguardian.com/, własne, foto: AFP

Ashleigh Barty przestała profesjonalnie uprawiać tenis w marcu 2022 roku. Obecnie była zawodniczka cieszy się życiem na sportowej emeryturze, ale chętnie wraca do czasów, gdy rywalizowała na światowych kortach. W niedawnym wywiadzie zdradziła, za jakim aspektem białego sportu tęskni najbardziej.

Zakończenie sportowej kariery przez Barty było zupełnie niespodziewane. W momencie ogłoszenia swojej decyzji Australijka zajmowała pierwsze miejsce w rankingu i miała na koncie trzy singlowe tytuły wielkoszlemowe. 27-latka postanowiła jednak skupić się na spełnianiu innych marzeń, a w kobiecym tenisie rozpoczęła się era Igi Świątek.

Powyższe nie oznacza, że zawodniczka z Antypodów nie wspomina czasów spędzonych w tourze. W rozmowie z dziennikarzami gazety The Guardian Ash wyznała, że:

Najbardziej brakuje mi sporów z moim trenerem Craigiem Tyzzerem. Lubiłam, gdy razem siadaliśmy i staraliśmy się do końca rozpracować moje przeciwniczki. Taktyczna strona tenisa zawsze mnie pasjonowała. Z pomocą moich atutów chciałam sprawić, by rywalka czuła się niekomfortowo.

– Tęsknię za czasem spędzanym z moją ekipą, z którą nadal mam pozytywne relacje. Kontakty nie są tak częste i tak intensywne, jak dawniej, ale wciąż rozmawiamy z pomocą aplikacji i lubimy czasem się ze sobą podroczyć. Moi trenerzy Craig Tyzzer i Jason Stoltenbergmieli jedną wspólną cechę. Dążyli do tego, by dobry człowiek mógł stać się świetnym sportowcem, który może osiągnąć coś naprawdę istotnego.

Następnie Barty podkreśliła, że nie żałuje swoich wyborów, dotyczących szybszego zakończenia przygody z zawodowym tenisem. Mistrzyni zaangażowała się w nowy projekt, w którym służy radą młodym, obiecującym zawodnikom z Australii:

W trakcie profesjonalnej kariery człowiek jest bardzo skupiony na sobie. Można nawet powiedzieć, że sportowiec bywa egoistą, ale w tym wypadku to nic złego. Jednocześnie miło było zmienić tę perspektywę i spojrzeć na wszystko nieco szerzej. W ostatnich dwunastu miesiącach pracowałam z moim teamem nad zupełnie innymi rzeczami i mi się to podobało. Cieszę się, że byli częścią mojej podróży i mogłam korzystać z ich wiedzy – podsumowała Barty.

Ashleigh Barty wygrała łącznie piętnaście turniejów singlowych rangi WTA. Zdobyła również dwanaście trofeów w grze podwójnej.