Astana. Niewykorzystane meczbole Kubota

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto:

Łukasz Kubot poniósł szóstą z rzędu porażkę w rozgrywkach głównego cyklu. Polak i Meksykanin Santiago Gonzalez ulegli niemiecko-nowozelandzkiej parze Tim Puetz/Michael Venus. Szkoda, bo w drugim secie Kubot i Gonzalez byli o punkt od wyeliminowania rywali rozstawionych z „1”.

Nie jest to udany sezon Łukasza Kubota. Po Wimbledonie, gdzie odpadł w drugiej rundzie, wygrywał mecze tylko w Challengerze, Pucharze Davisa i mikście na US Open. W Astanie niewiele zabrakło, by przerwał tę passę. Niestety on i Santiago Gonzalez, z którym w pierwszej rundzie odpadł też wiosną z turnieju w Houston, znów musieli przełknąć gorycz porażki.

Trzeba przyznać, że zadanie Polaka i Meksykanina nie było łatwe. Tim Puetz i Michael Venus to najwyżej rozstawiona para turnieju w stolicy Kazachstanu. A mecz ten nie był zły w wykonaniu Kubota i Gonzaleza. Od początku było to bardzo wyrównane spotkanie. W początkach pierwszej partii obydwie pary miały problem z utrzymaniem serwisu, ale jednocześnie potrafiły wyjść z opresji. W dalszej części seta serwujący nie byli już raczej zagrożeni. Rozstrzygający był zatem tiebreak, który znakomicie rozpoczął duet meksykańsko-polski. Prowadzili już 5:1. Wygrali, ale nie przyszło im to łatwo, bo wynikiem 8:6, po wykorzystaniu trzeciego setbola.

Drugi set miał w zasadzie podobny przebieg, wyłączając to, że tylko raz mogło dojść do przełamania – okazję ku temu mieli w czwartym gemie Gonzalez i Kubot. Nie udało się jej wykorzystać, w związku z czym znów set zakończył się tiebreakiem. Ponownie z początku układał się on lepiej dla zwycięzców pierwszego seta. Nie mieli aż tak dużej przewagi, ale mieli dwie piłki meczowe. Niestety od stanu 4:6 cztery punkty z rzędu wygrali Puetz i Venus, wyrównując stan meczu.

Wyraźnie podłamało to Meksykanina i Polaka, którzy szybko stracili dystans do rywali w super tiebreaku. Na tablicy wyników było już nawet 2:9. Cztery piłki meczowe udało im się obronić, ale piątej już nie. To Niemiec i Nowozelandczyk zagrają zatem w ćwierćfinale przeciwko Francuzom Adrianowi Mannarino i Fabrice’owi Martinowi.


Wyniki

Tim Puetz, Michael Venus (Niemcy, Nowa Zelandia, 1) – Santiago Gonzalez, Łukasz Kubot (Meksyk, Polska) 6:7(6), 7:6(6), [10:6]