ATP. Będzie turniej Masters 1000 na trawie?

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: Tennis365, foto: AFP

Andrea Gaudenzi – przewodniczący ATP – przyznał, że organizatorzy męskiego cyklu rozważają możliwość organizacji imprezy rangi Masters 1000 na nawierzchni trawiastej. To obecnie jedyny z najważniejszych rodzajów nawierzchni, na którym nie jest rozgrywany turniej tej rangi.

W cyklu ramach ATP Tour rozgrywanych jest aktualnie dziewięć turniejów rangi Maters 1000 (w bieżącym sezonie osiem, ze względu na odwołanie zmagań w Indian Wells). Trzy z nich rozgrywane są na ziemi w tygodniach poprzedzających Roland Garros. Pozostałe odbywają się na nawierzchni twardej. Mastersy są uważane za najważniejsze otwarte zawody w sezonie obok turniejów wielkoszlemowych i są też najlepiej punktowane.

Tymczasem w trakcie krótkiego sezonu trawiastego odbywa się jedynie sześć turniejów na tej nawierzchni innych niż Wimbledon i żaden nie ma rangi Mastersa. Imprezy w Halle i londyńskim Queen’s Clubie najważniejszymi z nich. Jednakże są to jedynie imprezy rangi ATP 500.

Szefujący ATP Andrea Gaudenzi przyznał jednak, że skłania się do tego by w przyszłości organizować Mastersa na trawie. Przedstawił już taką propozycję panelowi decyzyjnemu. Najprawdopodobniej podniesiono by prestiż imprezy w Halle bądź Londynie.

Kwestia rozstrzygnięcia, które zawody bardziej na to zasługują, może być jednak problematyczna. Historycznie większym prestiżem i renomą cieszy się impreza w Queen’s Clubie. Jednakże Halle posiada lepiej przystosowaną do tak ważnego turnieju infrastrukturę, a nawet dach nad kortem centralnym.