ATP. Brat Dżokovicia dyrektorem przeniesionego turnieju

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Na oficjalnej stronie ATP pojawił się komunikat informujący o zmianach w kalendarzu rozgrywek na 2021 rok. Jednoroczne licencje otrzymały zawody w Singapurze i Marbelli. Z kolei Belgrad zastąpi w roli miasta-gospodarza Budapeszt. Impreza zostanie rozegrana w Novak Tennis Centre, a jej dyrektorem będzie Djordje Dżoković, młodszy brat lidera rankingu ATP.

Zmiany są duże, ale na tym niemal na pewno się nie skończy. Wszystkie dotyczą bowiem pierwszego kwartału 2021 roku, a przecież ostatnie turnieje zaplanowane są tradycyjnie na połowę listopada. Należy się spodziewać, że w kolejnych miesiącach pojawiać się będą nowe komunikaty, które ponownie naruszą pozorny porządek. Powodów do narzekań jednak nie będzie, dopóki liczba turniejów nie zacznie drastycznie spadać. Na szczęście na to się nie zanosi, ponieważ wciąż znajdują się chętni na organizację imprez.

Jednoroczne licencje otrzymały Singapur i Marbella, a przecież na tej zasadzie odbył się już inaugurujący sezon turniej w Antalyi. Do Singapuru tenisiści będą mogli się udać zaraz po Australian Open. Finał Wielkiego Szlema odbędzie się w niedzielę 21 stycznia, a następnego dnia ruszy turniej główny w OCBC Arena. Singapur był już w przeszłości gospodarzem rozgrywek ATP. W latach 90. dwukrotnie triumfował tam Marcelo Rios.

Trudno się spodziewać, aby w tym roku tak wielkie gwiazdy przyleciały do Singapuru. Część zawodników na pewno będzie chciał odpocząć po Australian Open, a pozostali będą mieli aż trzy opcje do wyboru. Oprócz Singapuru gospodarzami turniejów w tym samym terminie będą Cordoba (nawierzchnia ziemna) i Montpellier (hala, nawierzchnia twarda).

Z kolei zawody w Marbelli odbędą się w dniach 5-11 kwietnia i niejako zastąpią odwołaną po raz drugi z rzędu imprezę w Houston. Równolegle będzie rozgrywany turniej w Marrakeszu.

Dwa tygodnie później tenisiści będą mieli okazję do rywalizacji w Belgradzie. Zawody zostaną rozegrane w Novak Tennis Centre, a nad ich organizacją czuwać będzie Djordje Dżoković, młodszy brat lidera rankingu ATP. Turniej będzie miał mocną konkurencję, ponieważ w tym samym terminie odbywać się będzie impreza ATP 500 w Barcelonie.

ATP poinformowało również o zmianach w wielkości turniejowych drabinek. W Dubaju wystąpi 48, a nie 32 zawodników w głównej części zawodów. Ponadto zostaną wydłużone drabinki w kwalifikacjach. Te zmiany dotyczyć będą turniejów w Dubaju, Acapulco, Cordobie, Buenos Aires i Santiago.