ATP Cup. Carreno Busta zrobił swoje. Hiszpanie na prowadzeniu

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Tylko 53 minuty trwało spotkanie Pablo Carreno Busty z Janem Zielińskim otwierające półfinałową rywalizację w ATP Cup. Nasz deblista zastąpił zakażonego Kamila Majchrzaka i robił, co mógł, jednak duża klasa i doświadczenie rywala nie pozwoliły doprowadzić do wyrównanej potyczki. 30-letni Hiszpan wygrał 6:2, 6:1.

Występ Zielińskiego w tym spotkaniu to konsekwencja problemów zdrowotnych naszych singlistów. Kamil Majchrzak pozytywnie przeszedł test na koronawirusa, natomiast Kacper Żuk ma podkręcony staw skokowy – o czym poinformował Tomasz Tomaszewski z Polsatu Sport.  Kapitan Marcin Matkowski musiał więc wybrać kogoś z dwójki naszych deblistów: Jana Zielińskiego i Szymona Walkowa. Wybór padł na pierwszego z nich.

Nasz reprezentant kilka razy zaskoczył Carreno Bustę, zaprezentował parę widowiskowych uderzeń, ale rywal był niestety poza jego zasięgiem. Carreno Busta od początku do końca kontrolował przebieg wydarzeń na korcie. W interesie Zielińskiego było niewdawanie się w długie wymiany, stąd szybki koniec meczu. Hiszpan wykorzystał trzecią piłkę meczową raptem po 53 minutach rywalizacji.

Co zapamiętamy z tego meczu? Niektóre akcje wolejowe Jana Zielińskiego były naprawdę efektowne. Największe wrażenie zrobił chyba jednak forhend z przedostatniego gema. Grający już na dużym luzie Zieliński huknął jak z armaty i piłka poleciała z prędkością 166 kilometrów na godzinę. Carreno Busta mógł ją tylko odprowadzić wzrokiem.

Porażka Zielińskiego nie przekreśla oczywiście szans Polaków na awans do półfinału. O ich podtrzymanie postara się Hubert Hurkacz. Lider naszej reprezentacji spotka się z Roberto Bautistą Agutem. Dojdzie więc do starcia dwóch tenisistów, którzy po fazie grupowej mają na swoim koncie komplet zwycięstw.

Później zostanie rozegrany jeszcze debel i miejmy nadzieję, że to właśnie gra podwójna rozstrzygnie losy pierwszego półfinału. Niewykluczone, że wtedy Zieliński i Carreno Busta ponownie stanęliby po przeciwnych stronach siatki, a w tej specjalności szanse Polaka na zwycięstwo będą już zdecydowanie większe…


Wyniki

Hiszpania – Polska 1-0

Pablo Carreno Busta – Jan Zieliński 6:2, 6:1