ATP Cup. Hiszpania bez straty punktu pomimo kontuzji Nadala

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne/www.atptour.com, foto: AFP

Reprezentacja Hiszpanii jako jedyna nie straciła punktu pierwszego dnia drużynowych rozgrywek ATP Cup. Zwycięsko z grupowych spotkań wyszli też Włosi, Serbowie oraz Rosjanie.

Początkowo w starciu pierwszych rakiet Hiszpanii i Australii miał wystąpić notowany na drugim miejscu w rankingu ATP Rafael Nadal. Dwudziestokrotnego mistrza turniejów wielkoszlemowych nie zobaczyliśmy jednak na korcie.

– Wraz z drużyną oraz moim zespołem zdecydowaliśmy, że nie zagram w pierwszym meczu ATP Cup w Melbourne z powodu bólu w dolnej części pleców. Mam nadzieję, że polepszy mi się do czwartku – napisał na Twitterze Nadal.

Zastąpił go Roberto Bautista Agut, a w meczu drugich rakiet zagrał Pablo Carreño Busta. Obaj tenisiści szybko zaadaptowali się do zmiany i pokonali odpowiednio Alexa de Minaura i Johna Millmana. Debel również padł łupem finalistów imprezy sprzed roku. Tam John Peers i Luke Saville musieli uznać wyższość Carreño Busty i Marcela Granollersa.

Włosi rozpoczęli rywalizację od przegranej Fabio Fogniniego z Dennisem Novakiem. Nie mogli sobie pozwolić na więcej potknięć, jeśli chcieli wyjść ze spotkania z Austriakami zwycięsko. Zamykający pierwszą dziesiątkę rankingu ATP Matteo Berrettini nie miał jednak większych problemów z pokonaniem triumfatora US Open 2020, Dominika Thiema. Na koniec cała czwórka singlistów stanęła po przeciwnych stronach siatki w meczu deblowym. W tym starciu włoski duet również nie stracił seta i tym samym zapewnił drużynie wygraną.

Na korcie pojawił się także Novak Dżoković. Wcześniej jego rodak, Duszan Lajović, nie podołał Kanadyjczykowi Milosowi Raonicowi. Zatem podobnie jak Berrettini, lider rankingu musiał wygrać pojedynek z Denisem Shapovalovem, aby uchronić swoją drużynę przed przegraną. Serb rozstrzygnął dwa zacięte sety na swoją korzyść, po czym w parze z Filipem Krajinoviciem pokonał Milosa Raonica i Denisa Shapovalova w decydującym meczu deblowym i wyprowadził swój zespół na prowadzenie 2:1.

Nad ranem polskiego czasu walczyły też reprezentacje Rosji i Argentyny. W grze pojedynczej Daniił Miedwiediew i Andriej Rublow okazali się lepsi od Diego Schwartzmana oraz Guido Pelli. Argentyńczycy zapisali się jednak na tablicy wyników dzięki honorowej wygranej Maximo Gonzaleza i Horacio Zeballosa z Asłanem Karacewem i Andriejem Rublowem w deblu.


Wyniki

Grupa B

Hiszpania – Australia 3:0

Pablo Carreño Busta – John Millman 6:2, 6:4

Roberto Bautista Agut – Alex de Minaur 4:6, 6:4, 6:4

Pablo Carreño Busta / Marcel Granollers – John Peers / Luke Saville 6:4, 7:5

Grupa C

Włochy – Austria 2:1

Fabio Fognini – Dennis Novak 3:6, 2:6

Matteo Berrettini – Dominic Thiem 6:2, 6:4

Matteo Berrettini / Fabio Fognini – Dennis Novak / Dominic Thiem 6:1, 6:4

Grupa A

Serbia – Kanada 2:1

Duszan Lajović – Milos Raonic 3:6, 4:6

Novak Dżoković – Denis Shapovalov 7:5, 7:5

Novak Dżoković / Filip Krajinović – Milos Raonic / Denis Shapovalov 7:5, 7:6(4)

Grupa D

Rosja – Argentyna 2:1

Andriej Rublow – Guido Pella 6:1, 6:2

Daniił Miedwiedwiew – Diego Schwartzman 7:5, 6:3

Asłan Karacew / Andriej Rublow – Maximo Gonzalez / Horacio Zeballos 4:6, 6:7(4)