ATP Cup. Hiszpanie i Niemcy dołączyli do grona półfinalistów

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne, foto: AFP

Znamy już komplet półfinalistów tegorocznej edycji ATP Cup. W nocy z czwartku na piątek do reprezentacji Rosji i Włoch dołączyli Hiszpanie i Niemcy.

Podobnie jak w meczu z Australią dwa dni wcześniej, z występu przeciwko drużynie Grecji wycofał się Rafael Nadal. Dwudziestokrotny mistrz imprez wielkoszlemowych wciąż odczuwa ból w dolnej części kręgosłupa. Na tę decyzję mogło mieć również wpływ to, że do awansu do półfinału zespołowi Pepe Vendrella potrzebne było tylko zwycięstwo Pablo Carreño Busty z Michailem Pervolarakisem. Tak też się stało i Hiszpanie mogli być już spokojni o wyjście z grupy. Ostatecznie to Grecy wyszli jednak zwycięsko ze starcia z finalistami turnieju sprzed roku. Stefanos Tsitsipas pokonał w dwóch setach Roberto Bautistę Aguta, a następnie wystąpił w grze podwójnej w parze z Markosem Kalovelonisem. Mecz deblowy zakończył się po jednym gemie, kreczem Pablo Carreño Busty. Tym samym Grecy wygrali swój pierwszy mecz w historii ATP Cup.

Starcie Niemców z Serbami zapowiadało się najciekawiej, bowiem o awansie decydował ostateczny wynik tej rozgrywki. Duszan Lajović zastąpił w ostatniej chwili kontuzjowanego Filipa Krajinovicia i w trzech setach uległ Janowi-Lennardowi Struffowi. W spotkaniu rakiet numer jeden lider rankingu ATP Novak Dżoković pokonał Alexandra Zvereva. O wszystkim zadecydował zatem mecz deblowy. Po niezwykle zaciętym meczu, Jan-Lennard Struff i Alexander Zverev wygrali z dutem Nikola Cacić – Novak Dżoković w super tie-breaku i zapewnili swojemu zespołowi możliwość walki o finał.

Pary półfinałowe stworzą Niemcy z Rosją oraz Hiszpania z Włochami. W piątek rozegrane zostanie jeszcze starcie Austriaków z Francuzami, jednak żadna z tych drużyn nie ma już szans na wyjście z grupy.


Wyniki

Grupa A

Niemcy – Serbia 2:1

Jan-Lennard Struff – Duszan Lajović 3:6, 6:3, 6:4

Alexander Zverev – Novak Dżoković 7:6(3), 2:6, 5:7

Jan-Lennard Struff / Alexander Zverev – Nikola Cacić / Duszan Lajović 7:6(4), 5:7, 10-7

Grupa B

Grecja – Hiszpania 2:1

Michail Pervolarakis – Pablo Carreño Busta 3:6, 4:6

Stefanos Tsitsipas – Roberto Bautista Agut 7:5, 7:5

Markos Kalovelonis / Stefanos Tsitsipas – Pablo Carreño Busta / Marcel Granollers 1:0 (krecz)