ATP Cup. Nadal odparł atak De Minaura i Hiszpania zagra w finale!

Rafael Nadal musiał się namęczyć, by pokonać Alexa de Minaura, ale ostatecznie lider rankingu zapewnił zwycięstwo Hiszpanii nad Australią. Wcześniej Roberto Bautista Agut pewnie pokonał Nicka Kyrgiosa. Tenisiści z Półwyspu Iberyjskiego o tytuł ATP Cup powalczą z Serbią.

W pierwszym półfinale Serbia zmierzyła się z Rosją. Drużyna Nenada Zimonjicia nie straciła punktu z teamem Marata Safina i awansowała do niedzielnego finału. W takim samym stosunku Hiszpania pokonała reprezentację gospodarzy, choć emocji nie brakowało.

W starciu drugich rakiet zmierzyli się Roberto Bautista Agut i Nick Kyrgios. Australijczyk prezentował przez cały turniej bardzo dobrą dyspozycję serwisową, ale tym razem nie spisywał się tak dobrze. W partii otwarcia 24-latek z Canberry został dwukrotnie przełamany i set powędrował na konto solidnie grającego Hiszpana. W drugiej odsłonie Kyrgios zaczął grać nieco lepiej, ale nie uchorniło go to przed startą serwisu w piątym gemie. Od tego momentu Bautista Agut w pełni kontrolował sytuację na korcie i po 80 minutach gry doprowadził do prowadzenia Hiszpanii z Australią.

Nick to świetny talent i pokonanie go w dwóch setach oznacza, że wykonałem dobrą robotę. Moim planem było utrzymanie go pod presją i zmuszenie do pracy w każdym punkcie – mówił po meczu Hiszpan. – Tenis to trudna praca. Jesteśmy przyzwyczajeni do wychodzenia na kort, kiedy jesteśmy zmęczeni, a i tak dajemy z siebie wszystko – dodał.

Z kolei w pojedynku liderów drużyn zaciętą walkę stoczyli Rafael Nadal i Alex de Minaur. Australijczyk od pierwszej piłki był niesamowicie zmotywowany i ofensywnie nastawiony. Atakował z każdej piłki i wywierał presję na rywalu. To mu się opłaciło, gdyż przełamał „Rafę” już na samym początku. Hiszpan nie zdołał wywalczyć ani jednego break pointa w partii otwarcia i De Minaur objął prowadzenie.

W drugiej odsłonie intensywność gry tenisisty z Sydney się nie zmieniła. Cały czas prezentował agresywny styl, ale Nadal odpierał skuteczniej te ataki. Do stanu 6:5 dla Hiszpana żaden z tenisistów nie stracił podania i w tym momencie Australijczykowi przytrafił się kryzys. Lider rankingu wykorzystał pierwszego break pointa w meczu i doprowadził do decydującej partii. W niej reprezentant gospodarzy zaczął popełniać wiele niewymuszonych błędów, a Nadal poszedł za ciosem. Ostatecznie De Minaur wygrał tylko gema i Australia pożegnała się z rozgrywkami.

To był trudny mecz od początku, bo Alex grał na naprawdę wysokim poziomie, a mi brakowało energii. Trzeba mieć otwartą głowę i starać się znaleźć rozwiązania – tłumaczył „Rafa” po spotkaniu.

W deblu wystąpili Carreno Busta i Lopez, a po drugiej stronie siatki Guccione i Peers. Partia otwarcia łatwo padła łupem Hiszpanów, ale w drugiej odsłonie do walki zerwali się Australijczycy. Po zaciętym secie doprowadzili oni do super tie-breaka, ale w nim to tenisiści z Półwyspu Iberyjskiego ponowie przejęli kontrolę nad spotkaniem i dopisali trzeci punkt na konto drużyny.

Hiszpania w niedzielnym finale zmierzy się z Serbią. Tym samym dojdzie do 55. pojedynku Nadala z Dźokoviciem. Początek pierwszego meczu o 8:30 czasu polskiego.