ATP Cup. Rosjanie triumfatorami imprezy

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne, foto: AFP

Andriej Rublow i Daniił Miedwiediew potrzebowali łącznie dwóch godzin i dwudziestu minut, aby zapewnić Rosji zwycięstwo w drugiej edycji drużynowych rozgrywek ATP Cup. Finalistami imprezy zostali Włosi.

W starciu drugich rakiet Andriej Rublow zmierzył się ze starszym o 10 lat Fabio Fogninim. Włoch wygrał pięć z sześciu ich dotychczasowych konfrontacji. Rosjanin wyszedł jednak dzisiaj na kort w świetnej formie i nie dał swojemu przeciwnikowi żadnych szans na wygraną. Od samego początku spotkania nie dało się nie zauważyć jego dominacji. Błyskawicznie wyszedł na prowadzenie 3:0 i do końca pierwszej partii oddał rywalowi tylko jednego gema.

Druga odsłona rozpoczęła się od utrzymania podania przez Fogniniego, ale nie zdołał on powtórzyć tej sztuki w drugim gemie serwisowym i Rublow zdobył kolejne przełamanie. W całym spotkaniu Rosjanin stracił tylko trzy gemy i po godzinie gry dał swojej drużynie prowadzenie 1-0.

Do pojedynku rakiet numer jeden obu krajów przystąpiło dwóch zawodników z Top 10 rankingu ATP. Czwarty w klasyfikacji Daniił Miedwiediew spotkał się z zamykającym pierwszą dziesiątkę Matteo Berrettinim. 24-latek z Moskwy, który, tak jak Hubert Hurkacz, będzie świętował swoje urodziny w najbliższy czwartek, zdobył przełamanie już w trzecim gemie meczu. Chwilę później Włoch miał szansę odrobić straty, ale finalista US Open 2019 utrzymał podanie i po 22 minutach na tablicy wyników pojawił się wynik 3:1. Jeden break wystarczył i po trzech kwadransach gry pierwszy set padł łupem Miedwiediewa.

W drugiej partii Berrettini ponownie stracił serwis w trzecim gemie. Mistrz Nitto ATP Finals pewnym krokiem zmierzał w kierunku zwycięstwa. Nie wykorzystał on wprawdzie dwóch piłek mistrzowskich na returnie przy stanie 5:1, ale domknął mecz przy własnym podaniu i Rosja mogła cieszyć się z triumfu w ATP Cup 2021.