ATP Cup. Zwycięstwo deblistów na pożegnanie z turniejem

/ Bartosz Bieńkowski , źródło: własne, foto: LOTOS PZT Polish Tour

Szymon Walków i Jan Zieliński pokonali Pedro Martineza i Alberta Ramosa-Vinolasa 4:6, 6:3, 10-6. To zwycięstwo nie miało już znaczenia w kontekście rozstrzygnięcia półfinałowego starcia Polski z Hiszpanią, ale nasi debliście i tak zostaną nagrodzeni w postaci rankingowego awansu.

Rywalizacja Polski z Hiszpanią w półfinale ATP Cup nie zaczęła się dobrze dla naszych tenisistów. Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego pojedynku napłynęły złe wieści dotyczące Kamila Majchrzaka. 25-latek z Piotrkowa Trybunalskiego został wykluczony z możliwości występu ze względu na uzyskanie pozytywnego wyniku na koronawirusa.

To oznaczało, że Jan Zieliński musi zastąpić Majchrzaka i to właśnie on zmierzył się z Pablo Carreno Bustą. Trudno jednak było mieć jakiekolwiek oczekiwania, ponieważ nasz tenisista skupia się głównie na grze podwójnej. Więcej emocji dostarczył pojedynek Huberta Hurkacza z Roberto Bautistą Agutem. Po niesamowitej walce niestety minimalnie lepszy okazał się doświadczony Hiszpan. Stało się więc jasne, że Polacy nie wystąpią w finale ATP Cup.

Pomimo to do rozegrania został jeszcze jeden mecz – starcie deblistów. Szymon Walków i Jan Zieliński po wyrównanym starciu ograli Pedro Martineza i Alberta Ramosa-Vinolasa 4:6, 6:3, 10-6. Po przegranym pierwszym secie polscy zawodnicy nie poddali się i świetnie rozpoczęli drugą partię. Od razu przełamali rywali, jednak w równie błyskawicznym tempie stracili przewagę. Końcówka tej odsłony meczu to ponownie pokaz bardzo dobrej gry Polaków, co zaowocowało zwycięstwem 6:3.

Super tie-break ponownie lepiej zaczęli Walków i Zieliński. Pierwsze trzy punkty wpadły na ich konto, aczkolwiek Hiszpanie nie potrzebowali dużo czasu, aby doprowadzić do wyrównania 4-4. Od tego momentu Polacy ponownie odskoczyli rywalom i tym razem przewagę utrzymali już do końca, dzięki czemu wygrali mecz 4:6, 6:3, 10-6.

Wprawdzie Polska nie awansowała do finału ATP Cup, ale i tak naszej drużynie należą się ogromne brawa za cały turniej. Nasi debliści zaliczą też spory awans w światowym rankingu. Szymon Walków zostanie sklasyfikowany w najbliższy poniedziałek na 100. miejscu. W top 100 umocni się także Jan Zieliński, który zaliczy awans o 12 pozycji i zajmie 84. miejsce.


Wyniki

Półfinał ATP Cup

Polska – Hiszpania 1:2

Szymon Walków, Jan Zieliński – Pedro Martinez, Albert Ramos-Vinolas 4:6, 6:3, 10-6