ATP Finals. Alcaraz i Miedwiediew z awansem

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

W piątek poznaliśmy komplet półfinalistów turnieju ATP Finals. Szansę na tytuł w Turynie zachował Carlos Alcaraz. Hiszpan zawdzięcza to zwycięstwu nad Daniiłem Miedwiediewem, który i tak również awansował. Ani jednego zwycięstwa nie odniósł jego rodak Andriej Rublow.

Carlos Alcaraz w końcówce tego sezonu nie spisuje się tak dobrze jak w poprzednich miesiącach. Z początku nie po jego myśli układał się też turniej w Turynie. W pierwszym meczu uległ w trzech setach Alexandrowi Zverevowi, grając poniżej swoich umiejętności. Mimo to podniósł się w kolejnych meczach i wciąż ma szansę na tytuł w tych prestiżowych zmaganiach. Po wygranej z Andriejem Rublowem bez większych problemów poradził też sobie z Daniiłem Miedwiediewem. W obydwu setach udało mu się po razie przełamać rywala i utrzymać przewagę, wygrywając 6:4. Rosjanin i tak nie miał po meczu powodów do zmartwień, bo również zagra w półfinale, awansując z drugiego miejsca.

Mimo dwóch zwycięstw awansu nie uzyskał Alexander Zverev. Już przed meczem z Andriejem Rublowem było pewne, że żaden z nich o finał nie powalczy. Rosjanin rywalizował jednak o to, by nie wyjechać z Włoch bez zwycięstwa. To się ostatecznie nie udało. Choć zaczął od prowadzenia 2:0, to Niemiec lepiej prezentował się w tym spotkaniu i wygrał 6:4, 6:4.

W deblu z grupy czerwonej awans uzyskali weterani Rohan Bopanna i Matthew Ebden. Hindus ma już 43 lata, ale w tym roku zdołał jeszcze powrócić do wielkiej formy i stoi przed szansą na kolejny ważny tytuł w swojej karierze. On i Australijczyk sukces zawdzięczają piątkowemu zwycięstwu nad Wesley’em Koolhofem i Nealem Skupskim. Holender i Brytyjczyk tanio skóry nie sprzedali. Przegrali 4:6, 6:7(5).

Z kompletem zwycięstw z grupy wyszli Rajeev Ram i Joe Salisbury. Pierwszy set starcia z Australijczykami Rinky’m Hijikatą i Jasonem Kublerem nie poszedł po ich myśli, gdyż przegrali 5:7. Później jednak Amerykanin i Brytyjczyk zmietli rywali z kortu, wyrywając 6:1 i 10:2, pozbawiając ich marzeń o honorowej wygranej.


Wyniki

Grupa Czerwona, singiel

Carlos Alcaraz (Hiszpania, 2) – Daniił Miedwiediew (3) 6:4, 6:4

Alexander Zverev (Niemcy, 7) – Andriej Rublow (5) 6:4, 6:4

Grupa Czerwona, debel

Rohan Boppana, Matthew Ebden (Indie, Australia, 3) – Wesley Koolhof, Neal Skupski (Holandia, Wielka Brytania, 2) 6:4, 7:6(5)

Rajeev Ram, Joe Salisbury (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, 6) – Rinky Hijikata, Jason Kubler (Australia, 8) 5:7, 6:1, [10:2]