ATP Finals. Dżoković i Miedwiediew w jednej grupie!

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: ATP, foto: AFP

W czwartek rozlosowano grupy turnieju ATP Finals, który już w niedzielę rozpocznie się w Turynie. W „Czerwonej” znaleźli się Novak Dżoković i Daniił Miedwiediew. Za to w grupie „Zielonej” Casper Ruud będzie mieć okazję do rewanżu za finał Roland Garros. Rafa może być jednak szczególnie zdeterminowany, by pokazać się tu z dobrej strony.

W tym roku grupy rozgrywanego we Włoszech turnieju nie noszą imion dawnych mistrzów, a rozróżnione są kolorystycznie. W grupie „Zielonej” znaleźli się Rafael Nadal i Casper Ruud. Norweg będzie mieć zatem okazję do rewanżu za porażkę w finale tegorocznego Roland Garros, gdzie łatwo wygrał Hiszpan. Przed zawodnikiem z Majorki szansa na zdobycie wreszcie pucharu za zwycięstwo w kończącym sezon turnieju, którego brakuje mu w bogatej kolekcji. Czy zdoła zakończyć sezon równie dobrze, jak go rozpoczął?

Oprócz nich w tej grupie znaleźli się jedyni w stawce zawodnicy spoza Europy. Rewelacyjna w ostatnich tygodniach forma Kanadyjczyka Felixa Augera-Aliassime zostanie zweryfikowana w tym prestiżowym turnieju, w którym niejeden nie wytrzymał presji. O niespodziankę postara się Amerykanin Taylor Fritz. Nie raz już pokazał, że jest do takowych zdolny.

Pasjonująco zapowiada się rywalizacja w grupie „Czerwonej”. Głównie za sprawą tego, że zmierzą się Daniił Miedwiediew i Novak Dżoković. Mecze Rosjanina i Serba zwykle elektryzują kibiców. Tymczasem szanse do rewanżu na Novaku za niedawną porażkę w półfinale w Paryżu będzie mieć Stefanos Tsitsipas. Dla Greka miniony sezon był dość trudny, ale może będzie potrafił zakończyć go pozytywnym akcentem? Tym bardziej, że przy zwycięstwie może, mimo wszystko, zostać liderem rankingu. Z cienia swoich rywali postara się za to wyjść drugi z Rosjan, czyli Andriej Rublow. Jako rezerwowi do Turynu pojadą Duńczyk Holger Rune i nasz Hubert Hurkacz.

Rozlosowano też oczywiście grupy turnieju deblowego. W „Zielonej” znaleźli się między innymi Australijczycy Thanasi Kokkinakis i Nick Kyrgios. Zapowiada się oczywiście wiele emocji w każdym meczu z ich udziałem. Czoła stawią im Holender Wesley Koolhof z Brytyjczykiem Nealem Skupskim, Chorwaci Nikola Mektić i Mate Pavić oraz Chorwat Ivan Dodig i Amerykanin Austin Krajicek. W grupie „Czerwonej” faworytami do awansu są Amerykanin Rajeev Ram i Brytyjczyk Joe Salisbury oraz Salwadorczyk Marcelo Arevalo i Holender Jean-Julien Rojer. Plany pokrzyżować im spróbują Brytyjczyk Lloyd Glasspoool i Fin Harri Heliovaara a także Hiszpan Marcel Granollers i Argentyńczyk Horacio Zeballos.


Wyniki

Singiel

Grupa Zielona:
Rafael Nadal (Hiszpania, 1)
Casper Ruud (Norwegia, 3)
Felix Auger-Aliassime (Kanada, 5)
Taylor Fritz (Stany Zjednoczone, 8)

Grupa Czerwona:
Stefanos Tsitsipas (Grecja, 2)
Daniił Miedwiediew (4)
Andriej Rublow (6)
Novak Dżoković (Serbia, 7)

Debel

Grupa Zielona:
Wesley Koolhof, Neal Skupski (Holandia, Wielka Brytania, 1)
Nikola Mektić, Mate Pavić (Chorwacja, 4)
Ivan Dodig, Austin Krajicek (Chorwacja, Stany Zjednoczone, 8)
Thanasi Kokkinakis, Nick Kyrgios (Australia, 8)

Grupa Czerwona:
Rajeev Ram, Joe Salisbury (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, 2)
Marcelo Arevalo, Jean-Julien Rojer (Salwador, Holandia, 3)
Lloyd Glasspool, Harri Heliovaara (Wielka Brytania, Finlandia, 6)
Marcel Granollers, Horacio Zeballos (Hiszpania, Argentyna, 7)