ATP Finals. Dżoković uzupełnił grono półfinalistów

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Novak Dżoković wciąż jest w grze o szóste turniejowe zwycięstwo w ATP Finals. Serb wywalczył awans do półfinału w meczu ostatniej kolejki fazy grupowej. Pokonał 6:3, 7:6(4) mistrza sprzed dwóch lat, Alexandra Zvereva.

Sytuacja w grupie przed ostatnią serią była klarowna i obaj zawodnicy doskonale zdawali sobie sprawę z własnego położenia. Wygrany miał zapewniony awans do półfinału, natomiast przegrany bilet powrotny do domu. Musiało minąć jednak około 10 minut, zanim dało się zaobserwować na korcie dwóch tenisistów ze ścisłej czołówki walczących o tak wysoką stawkę. Wcześniej grał wyłącznie Dżoković, natomiast Zverev był obecny w O2 Arenie jedynie ciałem. W trzech pierwszych gemach zdobył tylko dwa punkty. Fatalny początek okrasił podwójnym błędem serwisowym przy break-poincie.

Zverev nie mógł gorzej zacząć, ale odkąd ,,wszedł w mecz”, był dla lidera rankingu ATP wymagającym przeciwnikiem. Dość powiedzieć, że zdobył więcej punktów na returnie i choć nie doszło później do ani jednego przełamania, to Niemiec był bliższy wywalczenia takiej przewagi. Próbował też co zmienić. W pierwszym secie był dość pasywny, natomiast w drugim, zwłaszcza z bekhendu, często i chętnie ryzykował.

Dżoković przetrwał napór głównie dzięki niezłej dyspozycji serwisowej i olbrzymiemu doświadczeniu. W ciągu całego spotkania nie ustrzegł się prostych błędów, ale nie przytrafiały mu się one w najważniejszych piłkach. Wtedy Serb był skupiony do granic możliwości i na niewiele pozwalał młodszemu rywalowi.

Zwycięstwo Dżokovicia spowodowało, że znamy już układ par półfinałowych. Serb zagra z Austriakiem Dominikiem Thiemem, natomiast Daniił Miedwiediew (którego czeka jeszcze jeden mecz fazy grupowej) z Rafaelem Nadalem. Oba półfinały zostaną rozegrane w sobotę.