ATP Finals. Fritz zagra w półfinale

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Do półfinału ATP Finals awansował Taylor Fritz. W decydującym starciu pokonał Felixa Augera-Aliassime 7:6(4), 6:7(5), 6:2. W czwartek poznaliśmy również ostateczne rozstrzygnięcia w grupie czerwonej w deblu.

W decydującym starciu o półfinał ATP Finals zmierzyli się Amerykanin Taylor Fritz i Kanadyjczyk Felix Auger-Aliassime. To było dopiero ich drugie spotkanie. Poprzednie miało miejsce w styczniu podczas ATP Cup, gdzie w trzech setach triumfował ten pierwszy.

Czwartkowy mecz był bardzo wyrównany. W pierwszej partii obydwaj zawodnicy bardzo skrupulatnie bronili własnego podania. Serwowali bardzo solidnie, dzięki czemu uniknęli nawet pojedynczych break-pointów. Minęła już prawie godzina od rozpoczęcia meczu, kiedy było jasne, że decydujący będzie tiebreak. W nim skuteczniejszy był Fritz. Amerykanin wygrał 7:4, wykorzystując drugiego setbola.

W drugiej partii wiele się nie zmieniło, choć obydwaj tenisiści dość wyraźnie popsuli swoje statystyki serwisowe. Na początku seta mógł z tego skorzystać Auger-Aliassime. Miał trzy piłki na 2:0, ale ostatecznie nie zdołał przełamać rywala. Nieunikniony znów był tiebreak. Nieco lepiej rozpoczął go Fritz, bowiem prowadził 4:2, ale to Kanadyjczyk miał po paru minutach piłkę setową na 7:5. Nie przepuścił tej okazji i doprowadził do wyrównania.

W decydującym secie wciąż trwała zacięta rywalizacja. Zawodnicy ponownie skupiali się głównie na bronieniu własnego podania. Zadanie te realizowali bardzo skutecznie, aczkolwiek szósty gem przyniósł przełom. Fritz wprawdzie nie wykorzystał trzech break-pointów, aczkolwiek czwartej szansy już nie zmarnował i wyszedł na upragnione prowadzenie (4:2).

Po tym ciosie Kanadyjczyk nie zdołał się podnieść. Ponadto jego gra kompletnie się załamała. Fritz wygrał trzeciego seta 6:2 i cały mecz 7:6(4), 6:7(5), 6:2. Amerykanin osiągnął gigantyczny sukces, gdyż dzięki temu rezultatowi zagra w półfinale Nitto ATP Finals w Turynie, co można uznać za niespodziankę.

W turnieju deblowym zwycięstwa w ostatniej kolecje w grupie odnieśli Lloyd Glasspool i Harri Heliovaara oraz Rajeev Ram i Joe Salisbury. Te zwycięstwa oznaczają, że to właśnie te dwie pary zobaczymy w półfinałach imprezy.


Wyniki

Singiel

Taylor Fritz (USA, 8) – Felix Auger-Aliassime (Kanada, 5) 7:6(4), 6:7(5), 6:2

Debel

Lloyd Glasspool, Harri Heliovaara (Wielka Brytania, Finlandia, 6) – Marcel Granollers, Horacio Zeballos (Hiszpania, Argentyna, 7) 6:0, 6:4

Rajeev Ram, Joe Salisbury (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, 2) – Marcelo Arevalo, Jean-Julien Rojer (Salwador, Holandia, 3) 3:6, 7:6(4), [10:5]