ATP Finals. Fritz znów lepszy od Nadala!

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Taylor Fritz po raz drugi w tym roku pokonał Rafaela Nadala! Amerykanin w świetnym stylu zaprezentował się w swoim debiucie w ATP Finals. Nie oddał hiszpańskiemu mistrzowi seta, a w drugiej partii pokazał prawdziwą dominację.

Pojedynki Rafaela Nadala i Taylora Fritza w tym roku elektryzują kibiców. O ile wcześniej spotkali się raz, dwa lata temu w Acapulco, gdzie łatwo wygrał Hiszpan, o tyle w tym sezonie grali już swój trzeci mecz. W Indian Wells sensacyjnie zwyciężył Amerykanin, a Rafa zrewanżował się, mimo kontuzji, w epickim pięciosetowym ćwierćfinale Wimbledonu.

Ten mecz z początku również był bardzo wyrównany. W pierwszej partii Nadal kilkukrotnie miał spore problemy z utrzymaniem własnego podania, ale wszelkie break-pointy bronił skutecznie. Doprowadził ostatecznie do tiebreaka. Ten jednak nie układał się po jego myśli. Szybko na prowadzenie 3:0 wyszedł Fritz i nie roztrwonił już tej przewagi. Wygrał 7:3.

W drugiej partii widać było brak rozegrania Rafy. Hiszpan od czasu US Open zagrał jeden mecz i nie wytrzymywał tempa narzucanego przez 25-letniego rywala. Wygrał zaledwie jednego gema w tej partii. Tym samym spadają jego szanse na pierwszy triumf w kończącym sezon turnieju. Fritz, który startuje tak naprawdę tylko ze względu na kontuzję Carlosa Alcaraza, zaliczył za to wymarzony start.

W niedzielę odbyły się też mecze deblowe w grupie czerwonej. Najpierw Brytyjczyk Lloyd Glasspool i Fin Harri Heliovaara nieoczekiwanie pokonali Salwadorczyka Marcelo Arevalo i Holendra Jeana-Juliena Rojera. Choć był to mecz dwusetowy, to wyrównany, bo zakończył 7:5, 7:6(3). Jeszcze więcej emocji było w starciu Amerykanina Rajeeva Rama i Brytyjczyka Joe Salisbury’ego z Hiszpanem Marcelem Granollersem i Argentyńczykiem Horacio Zeballosem. Ten drugi duet w drugiej partii obronił dwie piłki meczowe i doprowadził do super tiebreaka. Nie odwrócił jednak ostatecznie losów spotkania przegrywając 3:6, 7:6(8), [10:8].


Wyniki

Singiel

Taylor Fritz (Stany Zjednoczone, 8) – Rafael Nadal (Hiszpania, 1) 7:6(3), 6:1

Debel

Lloyd Glasspool, Harri Heliovaara (Wielka Brytania, Finlandia, 6) – Marcelo Arevalo, Jean-Julien Rojer (Salwador, Holandia, 3) 7:5, 7:6(3)

Rajeev Ram, Joe Salisbury (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, 2) – Marcel Granollers, Horacio Zeballos (Hiszpania, Argentyna, 7) 6:3, 6:7(8), [10:8]