ATP Finals. Kubot i Melo w półfinale!

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Łukasz Kubot i Marcelo Melo odnieśli drugie zwycięstwo w fazie grupowej Finałów ATP i zapewnili sobie miejsce w półfinale. W meczu decydującym o awansie Polak i Brazylijczyk wygrali z Rajeevem Ramem i Joe’em Salisburym 6:7 (5), 6:4, 10-7.

W ostatnim meczu fazy grupowej Łukasz Kubot i Marcelo Melo zmierzyli się z parą Rajeev Ram / Joe Salisbury. Duety te grały ze sobą już trzykrotnie w tym sezonie. Dwa razy górą byli Amerykanin i Brytyjczyk, w tym w ostatnim starciu w finale w Wiedniu. Tym razem stawką spotkania był awans do półfinału Nitto ATP Finals.

Mecz rozpoczął się wyrównanie, ale już w czwartym gemie Kubot stracił podanie, a następnie Ram i Salisbury wyszli na prowadzenie 4:1. Grali pewnie i doskonale uzupełniali się przy siatce, a para polsko-brazylijska miała więcej problemów przy swoich gemach serwisowych. Jednak przy stanie 2:4 zarówno Kubot, jak i Melo przebudzili się i rozegrali świetnego gema, przełamując do zera i odrabiając straty. Zacięta gra z obu stron doprowadziła do rozstrzygnięć w tie-breaku. W nim lepiej poradzili sobie Amerykanin i Brytyjczyk, i za trzecią piłką setową skończyli partię otwarcia.

Kubot i Melo nie zamierzali się jednak poddawać i w drugiej odsłonie prezentowali się coraz lepiej. Obie pary pewnie utrzymywały podania, choć nerwowa sytuacja pojawiła się w siódmym gemie przy serwisie naszego tenisisty. Polak zdołał jednak obronić break pointa i gra dalej była wyrównana. Widać było jednak, że Kubot i Melo czują się coraz pewniej, a miało to potwierdzenie w dziesiątym gemie, kiedy przełamali rywali i tym samym wyrównali stan meczu.

W efekcie o awansie do półfinału musiał zadecydować super tie-break. Końcówka drugiej partii zdecydowanie uskrzydliła mistrzów Wimbledonu 2017 i poszli oni za ciosem. Jako pierwsi zdobyli mini-breaki i wyszli na prowadzenie 5:2. Amerykanin i Brytyjczyk starali się odrabiać straty, ale „nasza” para popisywała się coraz lepszymi zagraniami i powiększała prowadzenie. Kubot i Melo mieli pięć piłek meczowych przy stanie 9:4, ale ostatecznie zakończyli mecz za czwartą okazją.

Tym samym Polak i Brazylijczyk drugi raz w karierze awansowali wspólnie do 1/2 finału Finałów ATP i w sobotę powalczą o finał imprezy. Półfinałowych rywali poznają w piątek.


Wyniki

Trzecia kolejka fazy grupowej

Grupa Jonasa Bjorkmana:

Łukasz Kubot / Marcelo Melo (Polska, Brazylia, 2) – Rajeev Ram / Joe Salisbury (USA, Wielka Brytania, 4) 6:7 (5), 6:4, 10-7